Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykańskie banki wycofują się z Europy

0
Podziel się:

Politycy twierdzą, że nie ma obaw o losy unii walutowej, ale banki przygotowują scenariusze na wypadek rozpadu strefy.

Amerykańskie banki wycofują się z Europy
(Tracy O/CC/Flickr)

Politycy twierdzą, że nie ma obaw o losy unii walutowej, ale banki przygotowują scenariusze na wypadek rozpadu strefy. Większość banków w USA już przeszła na tryb awaryjny i wycofała się z europejskich kredytów - piszą w weekend _ NYT _ i _ Washington Post _.

Banki nie chcą już zanadto wierzyć politykom zapewniającym o stabilności strefy euro. Odkąd kryzys zadłużeniowy trapiący unię walutową zagroził w minionym tygodniu Niemcom, inwestorzy zaczęli wątpić w ich zdolność do bycia _ główną podporą stabilności _ Europy - napisał w weekend _ New York Times _ na stronach internetowych.

W minionym tygodniu Standard & Poor obniżył rating Belgii z AA+ do AA. Agencje ratingowe ostrzegły też Francję, że może stracić swą najwyższą ocenę i obniżyły noty Portugalii i Węgier do statusu _ śmieci _.

Europejscy przywódcy nadal twierdzą, że nie ma powodów do tworzenia planów awaryjnych, a niektóre z największych banków świata właśnie to robią - podkreśla _ NYT _.

Nowojorski dziennik przypomina, że o konieczności przygotowania się na ewentualny rozpad strefy euro mówił w ubiegłym tygodniu szef brytyjskiej agencji nadzorującej usługi finansowe Andrew Bailey, a banki, w tym Merrill Lynch, Barclays Capital i Nomura wydały _ kaskady raportów analizujących prawdopodobieństwo rozpadu eurolandu _. Scenariusze rozpadu bada też Royal Bank of Scotland. W Azji banki i ich regulatorzy obserwują sytuację z rosnącym niepokojem.

Według Nomury, _ kryzys finansowy strefy euro wszedł w znacznie niebezpieczniejszą fazę _.

Czytaj analizę Money.pl

_ NYT _ zwraca uwagę, że planów awaryjnych nie tworzą banki francuski i włoskie, _ z tego prostego powodu, że założyły, iż strefa euro nie może się rozpaść _. A jednak giganty - BNP Paribas, Societe Generale, UniCredit i inne - pozbyły się niedawno wartych dziesiątki miliardów euro europejskich papierów dłużnych.

Przywódcy europejscy podkreślali w minionym tygodniu swą determinację do utrzymania wspólnej waluty przy życiu. _ NYT _ komentuje, że motywację polityków zwiększa perspektywa wyborów we Francji w 2012 i w Niemczech w 2013 roku.

W Europie nie jest poprawne politycznie rozważanie wyłamania się Grecji z unii walutowej, a jednak jej wyjście ze strefy euro mogłoby otworzyć _ puszkę Pandory pełną koszmarów, takich jak drugi incydent typu (upadek banku) Lehman Brothers _ - ostrzega nowojorski dziennik.

_ Przypomnijcie sobie upadek Lehman Brothers (...) to była firma, a nie kraj. Jeśli jakiś kraj opuści euro, pomnóżcie efekt Lehmana przez dziesięć _ - powiedział, zachowując anonimowość, francuski bankier.

_ Washington Post _ przypomina, że w piątek rentowność rządowych obligacji w strefie euro znowu wzrosła, zwiększając ryzyko załamania wspólnej waluty.

Inwestorzy wysprzedają obligacje niemal wszystkich europejskich krajów ze strachu przez samonakręcającym się cyklem, w którym wysokie koszty pożyczania pieniędzy nadwerężają jeszcze bardziej finanse państw, co grozi stratami bankom, mającym obligacje rządowe i spowalnia gospodarkę i tak już stojącą na skraju recesji - pisze waszyngtoński dziennik.

W najbliższych dniach inwestorzy będą bacznie obserwować aukcje obligacji - w poniedziałek i wtorek włoskich, a hiszpańskich w czwartek. Jeśli nabywcy pokażą się jak zwykle i kupią papiery za racjonalne ceny, rynek może odzyskać zaufanie do strefy euro. Jeżeli jednak oprocentowanie obligacji wzrośnie, kryzys będzie się pogłębiał - konkluduje _ WP _.

Ministerstwo skarbu USA już od tygodni nawołuje amerykańskie instytucje finansowe do zmniejszenia skali swojego narażenia na infekcję europejską, czyli - między innymi - wyzbywania się europejskich długów. Według fachowych mediów w miarę jak amerykańskie (i inne) banki będą przygotowywały się na klęskę w strefie euro, coraz szybciej sprzedając europejskie papiery, kondycja unii walutowej będzie się coraz szybciej pogarszać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t196430.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;i;sarkozy;chca;nowego;planu;dla;europy,65,0,976705.html) Merkel i Sarkozy chcą nowego planu Przywódcy Francji i Niemiec chcą nowego planu stabilności Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t189353.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;nie;potrafia;zazegnac;kryzysu;w;strefie;euro,229,0,976613.html) To koniec wielkiego projektu polityków? Inwestorzy nie dali kredytu zaufania nowemu rządowi Włoch pod przewodnictwem Mario Montiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t177245.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strach;przed;kryzysem;zaskakujacy;sondaz;wsrod;europejczykow,92,0,976476.html) Bardziej boją się kryzysu niż terrorystów Najbardziej kryzysu boją się obywatele południowych krajów Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)