Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz stanie przed komisją

0
Podziel się:

Ewa Balcerowicz, szefowa fundacji CASE zapewnia, że nie mowy o konflikcie interesów, o który jej męża oskarżają posłowie z komisji bankowej.

Balcerowicz stanie przed komisją
(PAP/ Tomasz Gzell)
bESOioMl

Szefowa fundacji CASE, Ewa Balcerowicz zapowiedziała, że jutro stanie przed bankową komisją śledczą.

E. Balcerowicz: Umowy były podpisane zanim mój mąż został prezesem NBP

„To jest okazja, aby zaprezentować osiągnięcia i dorobek CASE” – mówiła dziennikarzom szefowa Fundacji.

bESOioMn

Ewa Balcerowicz ma zeznawać jutro – jako pierwszy świadek wezwany przez komisję. Dziś złożyła krótkie oświadczenie, w którymś twierdza, że zarzuty posłów PiS z bankowej komisji śledczej są bezpodstawne.

Artur Zawisza –szef komisji jeszcze przed startem komisji publicznie stwierdził, że Leszek Balcerowicz znajduje się w konflikcie interesów, skoro jako szef NBP nadzoruje banki, a jego żona jest prezesem Fundacji CASE, która otrzymuje pieniądze m.in. od banków. Sam Balcerowicz był przez pięć lat członkiem Rady Fundacji.

Zdaniem Ewy Balcerowicz zarzuty są fałszywe, ponieważ większość środków, które banki dały Fundacji w latach 2001-2006, przekazywane były w oparciu o umowy zawierane w latach 1998-1999, a więc zanim Leszek Balcerowicz został szefem NBP.

| SKĄD CASE BIERZE PIENIĄDZE |
| --- |
| W 2005 roku przy udziale polskich banków zostało zrealizowanych ok. 8 proc. wszystkich przygotowanych projektów. Pozostałe źródła finansów dla CASE w poprzednim roku, to głównie: Komisja Europejska, agendy ONZ, pieniądze publiczne, Bank Światowy |

bESOioMt

„Próbując podważyć reputacje i paraliżując normalną działalność można zniszczyć każdą niezależną organizację pozarządową. Czy o to chodzi?” – pytała retorycznie Ewa Balcerowicz.

Przed komisja zeznania mają tez złożyć: wiceprezes Fundacji Artur Radziwiłł i wiceprzewodnicząca Rady – prof. Barbara Błaszczyk.

„Mija właśnie 15 lat Fundacji, jest nam bardzo przykro, że w tak niedobrej atmosferze” – mówiła prof. Błaszczyk i przypomniała dziennikarzom dorobek CASE: 270 gotowych projektów, 33 książki w j. angielskim wydane w prestiżowych wydawnictwach, współpraca z 500 ekspertami.

_ CASE jest międzynarodowym instytutem naukowym, który prowadzi badania, promuje reformy gospodarcze i popularyzuje wiedzę ekonomiczną. _

bESOioMu

Żona prezesa NBP powiedziała, że od początku powstania komisji bankowej jej fundacja jest obiektem bezzasadnych ataków i fałszywych oskarżeń:

Szefowa CASE nie wyklucza możliwość złożenia w tej sprawie pozwu do sądu.

Pomimo tego poseła Artur Zawisza , szef bankowej komisji śledczej podtrzymuje opinię, że między Leszkiem Balcerowiczem a finansowaniem fundacji CASE przez banki zachodzi konflikt interesów.

Poseł Zawisza powiedział w Sejmie dziennikarzom, że nie dowiedział się z konferencji prasowej fundacji CASE niczego, czego wcześniej by nie wiedział:

bESOioMv

| O CO CHODZI W SPRAWIE CASE? |
| --- |
| Zdaniem części posłów z komisji jest konflikt interesów w działaniach Leszka Balcerowicza, który stoi na czele Komisji Nadzoru Bankowego a finansowaniem przez banki fundacji jego żony. KNB podejmowała bowiem decyzje, dotyczące tych banków. |

ZOBACZ TAKŻE:

bESOioMO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)