Notowania

wyniki
27-02-2018 (08:15)

Miliardowy zysk Pekao. Świetna końcówka roku dla banku

Chociaż analitycy spodziewali się poprawy wyników, to jednak nie w takiej skali.

Podziel się
Dodaj komentarz
Michał Krupiński jest prezesem Banku Pekao od listopada 2017 roku.

Pekao po przejęciu przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju radzi sobie bardzo dobrze. Bank pochwalił się ponad dwukrotnym wzrostem zysków. W 2017 roku udzielił kredytów na najwyższą w historii kwotę 9,1 mld zł.

Bank Pekao miał świetną końcówkę roku pod względem wyników finansowych. Kwartalny zysk netto pierwszy raz od 2008 roku przekroczył okrągły miliard. Było to dokładniej 1 mld 54,1 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w czwartym kwartale 2016 roku.

Co złożyło się na tak wysoki zarobek? Znaczącą poprawę statystyki widać w zakresie wyniku z tytułu odsetek, który w czwartym kwartale wzrósł o 77 mln zł do poziomu 1,19 mld zł. to oznacza zwyżkę o 7 proc. w skali roku. Mniej, bo jedynie o 1 proc. zwiększył się wynik z tytułu prowizji. Wyniósł 617 mln zł wobec 612 mln zł poprzednio.

Wzrost zysków był też możliwy dzięki trzymaniu w ryzach kosztów. Łączna ich wartość w czwartym kwartale wyniosła 878 mln zł. Były więc o zaledwie 1 mln zł wyższe niż rok wcześniej.

Najnowsze dane pozytywnie zaskakują analityków. Zysk okazał się prawie 10 proc. wyższy niż średnia prognoz ekspertów. Trzynaście biur maklerskich ankietowanych przez PAP sugerowało wynik na poziomie około 964 mln zł. Choć poszczególne typy wahały się w przedziale od 916 do 1023 mln zł.

Pekao zmienia właściciela. Co teraz czeka klientów?

Solidny cały rok

W całym 2017 roku grupa Pekao miała 2 mld 475 mln zł zysku netto, a więc zarobiła o prawie 200 mln zł więcej niż w 2016 roku.

Łączna wartość nowo udzielonych kluczowych kredytów dla klientów indywidualnych w 2017 roku, obejmujących pożyczki gotówkowe i złotowe kredyty hipoteczne wyniosła 17,9 mld zł i była o ponad 23 proc. wyższa w porównaniu do 2016 roku. Wysoka dynamika udzielonych kredytów znalazła odzwierciedlenie w wartości portfela kredytów dla klientów indywidualnych, który wzrósł o 10,7 proc. rok do roku.

W 2017 roku bank wzmocnił pozycję w obszarze kredytów hipotecznych, udzielając kredytów na najwyższą w historii kwotę 9,1 mld zł (wzrost o 33 proc. w skali roku), co przełożyło się na wzrost portfela złotowych kredytów hipotecznych o 13 proc. Udział rynkowy w nowej sprzedaży wzrósł w 2017 roku do 21 proc.

Bank jest również liderem w udzielaniu kredytów mieszkaniowych w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), wspierającego osoby w wieku do 35 lat w nabyciu pierwszego, nowego mieszkania z ponad 41 proc. udziałem w rynku w 2017 roku.

O ile kwartalny zysk jest najwyższy od 2008 roku, o tyle już w całym roku aż takiego progresu nie ma. W latach 2010-2014 wyniki były lepsze. Do rekordu z 2008 roku brakuje ponad miliard.

Zyski mają dalej rosnąć

Prezes Michał Krupiński nie zamierza poprzestawać na już teraz dobrych wynikach. Zapowiada dalszą poprawę zysków.

"Naszą ambicją na 2018 rok jest dwucyfrowy wzrost zysku wsparty dalszą ekspansją dochodów odsetkowych i pozytywną dynamiką wyniku prowizyjnego przy zachowaniu wysokiej dyscypliny kosztowej i najwyższych standardów w obszarze zarządzania ryzykiem" - czytamy w liście prezesa do akcjonariuszy banku.

Przy okazji publikacji wyników zarząd często komunikuje swoje plany odnośnie rozdysponowania wypracowanych zysków. Na razie jednak władze Pekao nie deklarują co z dywidendą. Przyznają tylko, że na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego spełnione są wszystkie wymogi do wypłaty nawet 100 proc. zysku.

Bank Pekao działa od ponad 85 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie. Poprzednio Pekao należał do włoskiego UniCredit. W 2017 roku bank przeszedł jednak w ręce PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju, które mają już prawie jedną trzecią wszystkich udziałów.

Tagi: wyniki, bank, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2018

Takie tamEfekty pracy poprzedniej ekipy. Obecną będzie można ocenić najwcześniej za rok.

27-02-2018

KubaZa PO Pekao by miało miliardy strat, ryży rozłożył by ręce i kazał sprywatyzowac, tak wyglądała Polska

27-02-2018

Etermit[QUOTE] Miliardowy zysk Pekao. [/QUOTE] to nie jest zysk! to są pieniądze zagrabione i przywłaszczone od klientów banku

Rozwiń komentarze (17)

Wybrane dla Ciebie