Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki boją się decyzji polityków ws. energetyki jądrowej

0
Podziel się:

Dla sektora finansowego zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej jest ryzykowne.

Banki boją się decyzji polityków ws. energetyki jądrowej
(gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Dla sektora finansowego zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej jest ryzykowne - wynika z dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Instytucje finansowe obawiają się m.in. nieprzewidywalnych decyzji polityków.

O ryzykach związanych z inwestowaniem w rozwój energetyki jądrowej, których obawiają się instytucje finansowe, mówił wiceprezes banku Pekao Andrzej Kopyrski. Zwrócił uwagę na wielkość środków, które w takie przedsięwzięcia trzeba by zaangażować. Poinformował, że rynek kredytów korporacyjnych w Polsce ma wartość ok. 300 mld zł, co oznaczałoby, że inwestycja w energetykę jądrową (30-40 mld zł) stanowiłaby 10-15 proc. całego rynku. Zdaniem Kopyrskiego, ze względu na skalę ryzyk związanych z energetyką jądrową, inwestycji tego typu nie można traktować jak innych inwestycji infrastrukturalnych.

Wytłumaczył, że chodzi na przykład o ryzyko polityczne, czy związane z poparciem społecznym dla projektów. Jako przykład wskazał decyzje władz Niemiec, które - po tragedii w Fukushimie - niemalże z dnia na dzień zdecydowały o zamknięciu niemieckich elektrowni atomowych. _ Kto poniesie straty związane z decyzjami polityków? To decyzje, których najlepsi finansiści nie są w stanie przewidzieć _ - mówił.

Zaznaczył, że właśnie z powodu ryzyk od kilkunastu lat nie realizowano żadnego projektu jądrowego na warunkach komercyjnych.

_ Duży element ryzyk musi być zdjęty przez regulatora i państwo. Bankowość polega na tym, że handlujemy ryzykiem, ale tylko ryzykiem, które rozumiemy i jesteśmy w stanie przewidzieć _ - wyjaśnił.

Także prezes Energi Mirosław Bieliński uważa, że komercyjne sfinansowanie energetyki jądrowej nie będzie możliwe. - _ Banki raczej nie podejdą do tego projektu z entuzjazmem _ - ocenił.

Jego zdaniem rzeczą, którą można zrobić jest przygotowanie projektu do postaci, w której jego finansowanie byłoby bardzo bezpieczne - ryzyko byłoby nie większe, niż w przypadku obligacji skarbowych. Jego zdaniem potrzebna by była do tego gwarancja ministerstwa finansów.

Według prezesa Energi można też zastanowić się nad przeniesieniem ryzyka związanego z projektem na konsumentów - poprzez włączenie do konsorcjum budującego elektrownie wszystkich uczestników rynku energii elektrycznej oraz zapewnienie - przy pomocy regulacji - zbytu dla energii pochodzącej z atomu.

Dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Gospodarki Zbigniew Kubacki mówił m.in. o poparciu społecznym dla projektów atomowych. Według niego jest ono sprawą z jednej strony kluczową, a z drugiej bardzo trudną, zwłaszcza po wypadku Fukushimie. Wskazał, że w Polsce poparcie to sięgało ok. 57 proc. na rok przed wypadkiem, ale potem nastąpił dramatyczny spadek do 31 proc.

_ - Obserwujemy odzyskiwanie poparcia społecznego na skutek różnych wydarzeń. Jednym z elementów jest konsekwentna postawa rządu polskiego, drugim jest kampania informacyjna, którą rząd podjął w marcu tego roku _ - mówił Kubacki. Dodał, że ma ona podnieść poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej.

Zapowiedział, że w ramach kampanii będą odbywały się debaty społeczne poświęcone energetyce jądrowej, prowadzone na poziomie krajowym i regionalnym. Kampania ma być także prowadzona w szkołach.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/181081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruch;palikota;ostro;przeciwko;energii;atomowej;w;polsce,187,0,1056955.html) *Ruch Palikota jednak zagłosuje za referendum * Partia przyłączy się do _ Zielonego frontu _. Chcą pokrzyżować plany rządu. - Jej głównym celem jest zwiększenie poparcia społecznego. Z najnowszych sondaży wynika, że mamy już 51 proc. Pewna krytyczna bariera została przekroczona _ - powiedział. Poinformował, że celem kampanii jest uzyskanie poparcia rzędu 55-56 proc.

Kubacki wskazał, że rolą rządu jest także przygotowanie odpowiednich ram prawnych dla funkcjonowania energetyki jądrowej, z tym, że główne zadania zostały już w tym zakresie wykonane i kończą się prace nad ostatnimi rozporządzeniami.

Doradca w KPMG (także doradca rządu brytyjskiego ds. energetyki jądrowej) Timothy Stone powiedział, że ryzyka związane z energetyką jądrową podwyższają koszty jej finansowania, stąd ważne jest, by na każdym etapie projektu maksymalnie je ograniczać.

Wskazał też na rolę opinii publicznej w rozwoju energetyki jądrowej i konieczność udzielenia przez rządy wsparcia dla dyskusji publicznej na ten temat. _ Jesteśmy na początku drogi. Ważne, by ta podróż doprowadziła nas do zbudowania trwałego biznesu _ - podkreślił.

Stone zwrócił uwagę, że banki na całym świecie mają problemy z finansowaniem przedsiębiorstw, a z rozmów prowadzonych przez niego z bankowcami wynika, że wkrótce instytucje te skupią się na ofercie adresowanej do konsumentów, a nie firm.

O energii atomowej czytaj więcej w Money.pl
Ceny energii są nieprzewidywalne. Oprócz... Energetyka jądrowa jest jedynym źródłem energii, które pozwala szacować koszty na dziesiątki lat. Koszty z innych źródeł są nieprzewidywalne - ocenia dyrektor generalny organizacji FORATOM Jean-Pol Poncelet.
Idą w ślady Niemców. Odejdą od atomu Szwajcarska Rada Kantonów, izba wyższa parlamentu, zaaprobowała projekt przewidujący zaprzestanie budowy nowych elektrowni atomowych, co oznacza stopniowe odchodzenie kraju od energetyki atomowej.
Polska dostała symulatory reaktorów. Drogie _ Spróbowaliśmy ocenić wartość tylko jednego z tych programów, to rząd wielkości ok. 300 mln euro _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)