Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Mysior
|

Banki coraz mniej warte. Zostaną sprzedane?

0
Podziel się:

Wartość rynkowa banków notowanych na GPW jest nawet cztery razy mniejsza niż przed rokiem.

Banki coraz mniej warte. Zostaną sprzedane?
(EPA/PAP)

W wyniku gwałtownych spadków cen akcji rodzime instytucje finansowe są, w niektórych przypadkach, nawet o 76 proc. mniej warte niż przed rokiem. Wśród najmocniej przecenionych instytucji finansowych notowanych na GPW znalazły się: Bank Millennium, Kredyt Bank oraz BRE Bank.

Dramatyczna sytuacja sektora bankowego doprowadziła do gigantycznej przeceny cen akcji jego przedstawicieli na światowych parkietach. Kryzys dał inwestorom do zrozumienia, że akcji banków najlepiej się pozbyć.

O skali ich problemów może świadczyć spadek rynkowych wycen przedstawicieli sektora bankowego na światowych giełdach. Wiele globalnych instytucji stanęło w obliczu bankructwa. Światowy kryzys finansowy, który najpierw dokonał spustoszenia na amerykańskim rynku zmiatając kilka znanych instytucji, dotarł także do Europy. W wielu przypadkach tylko dzięki zaangażowaniu rządowych środków udało się uniknąć bankructwa.

Zmiana proc. w ciągu ostatniego roku

Problemy finansowe nie ominęły zagranicznych właścicieli banków operujących na polskim rynku. W obliczu kryzysu zostały zmuszone do poszukiwań gotówki, która na rynku międzybankowym stała się niezwykle trudno dostępna. Część z nich otrzymało wsparcie kapitałowe i gwarancje od rządów (Citigroup, Commerzbank, KBC), niektórym udało się pozyskać kapitał od inwestorów prywatnych (Unicredit), inne zaczęły wyprzedawać swoje aktywa (Citigroup, BCP). Przynajmniej na chwilę kryzys został zażegnany.

Dane w mld euro na dzień 24.01.2009 r.

Akcje banków są obecnie warte niewielki ułamek tego co przed rokiem. Inwestorzy wciąż nieufnie patrzą na instytucje finansowe. Mimo niskiej wyceny rynkowej papiery instytucji finansowych są wciąż ryzykowną inwestycją.

Kryzys dotarł do Polski

Kłopoty głównych udziałowców banków działających w Polsce wywołują spekulacje na temat sprzedaży polskich spółek zależnych. Różne źródła informowały na temat banków wystawionych na sprzedaż. Wśród nich znalazły się m in. Pekao SA , BRE Bank, BZ WBK czy Citibank. Wszystkie te informacje nie zostały potwierdzone. Jednak zmiany właścicielskie w naszym sektorze bankowym są jak najbardziej realne i w niedalekiej pzeyszłości może dojść do sprzedaży jednego lub więcej banków.

Zmiana proc. w ciągu ostatniego roku

Przecenione polskie banki o zdrowych fundamentach mogą stać się łakomym kąskiem dla instytucji dysponujących odpowiednia gotówką. Do zmian właścicielskich na naszym rynku bankowym może również dojść w wyniku przejęć udziałowców polskich banków przez silniejsze kapitałowo instytucje.

Dane w mld euro na dzień 24.01.2009r.

Kłopoty zagranicznych instytucji finansowych są nieporównywalnie większe w porównaniu z tym co do tej pory spotkało rodzime banki. Kryzys na rynkach finansowych i spowolnienie gospodarcze nie znalazło odzwierciedlenia w raportach kwartalnych publikowanych przez nasze banki. Prognozy analityków i sygnały napływające z samych banków wskazują jednak, że w IV kwartale 2008 roku dobra passa rodzimych instytucji się skończy. Sezon wyników dopiero przed nami. Wkrótce może się okazać, że przecena akcji banków notowanych na GPW miała swoje uzasadnienie.

ZOBACZ TAKŻE:

kryzys
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)