Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki ostrzejsze dla deweloperów

0
Podziel się:

Skandynawski bank Nordea wygrał piątą edycję rankingu banków finansujących przedsięwzięcia deweloperskie.

Banki ostrzejsze dla deweloperów
(nordea.com)

Skandynawski bank Nordea wygrał piątą edycję rankingu banków finansujących przedsięwzięcia deweloperskie.

Banki były oceniane przez deweloperów pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych.

Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich z ankiety wypływają niepokojące wnioski. Coraz gorzej oceniana jest współpraca z bankami.

Widoczne są dysproporcje wynikające z wolumenu udzielanych deweloperom kredytów inwestycyjnych a kredytów hipotecznych udzielanych klientom firm deweloperskich.

- _ Te dysproporcje wynoszą jak 1 do 8 na rzecz klientów indywidualnych, podczas gdy w krajach UE te dysproporcje wynoszą 1 do 4. Takie różnice stanowią poważną barierę wzrostu rynku budowlanego dla nowych mieszkań _- twierdzą przedstawiciele PZFD.

Nordea w czołówce

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Nordea Bank. Natomiast w tzw. klasyfikacjach szczegółowych było różnie. I tak w kategorii - szybkość podejmowanych decyzji dotyczących wniosków kredytowych, pierwsze miejsce po raz kolejny zajął Millennium Bank.

W dwóch innych kategoriach, tj. warunki podpisanej umowy kredytowej oraz współpraca w czasie realizacji inwestycji liderem został Noreda Bank.

W kategorii elastyczność i partnerskie traktowanie kredytobiorcy, z trzeciego miejsca w ub.r. na pierwsze awansował Bank Zachodni WBK. W kategorii zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami z 9. miejsca rok temu na pierwsze awansował bank BPH.

_ W ankiecie wzięło udział 56 firm deweloperskich, spośród 117 należących do PZFD. _

Zaostrzenie polityki kredytowej

Obecnie zdaniem przedstawicieli PZFD jest nie najlepiej. Tylko około 15 proc. deweloperów nie korzysta z kredytów bankowych. Deweloperzy narzekają, że kredyt jest trudno dostępny.

Około połowa banków zapowiada zaostrzenie polityki udzielania kredytów finansujących przedsięwzięcia deweloperskie. Ale zdaniem Agnieszki Domardzkiej, dyrektor departamentu kredytów korporacyjnych w Nordea Bank, silni i doświadczeni deweloperzy nie powinni się obawiać o kredyt.

Wiceprezes tego banku, Sławomir Żygowski, informuje, że banki nadal będą finansowały dobre przedsięwzięcia deweloperskie, które nie będą finansowane z przedpłat klientów, nabywców mieszkań.

Podobnie deklarują przedstawiciele Pekao i BZ WBK. Chociaż twierdzą, że ostateczne decyzje o zmianach polityki kredytowej zapadają w centralach grup finansowych, tj. we włoskim UniCredit i irlandzkim Allied Irish Banks.

Marek Koziarek, dyrektor zarządzający w Pekao, twierdzi, że jego bank będzie finansował projekty od wbicia łopaty aż po sprzedaż mieszkań. Podejrzliwie będzie natomiast oceniał wnioski kredytowe, gdy budowa jest rozgrzebana.

Przedstawiciele banków spodziewają się konsolidacji na rynku deweloperskim i mówią, że silni deweloperzy będą odkupywali projekty. Jarosław Szanojca, prezes PZFD i równocześnie prezes Dom Development informuje, że część firm deweloperskich już oferuje sprzedaż projektów wraz z gruntami, ale ich ceny są nierealne.

Kondycja i kredyty

Według firmy doradczej Reas, deweloperzy są w dobrej kondycji jeżeli chodzi o sprzedaż mieszkań. Sprzedali już teraz około 50 proc. mieszkań, które będą oddawane do użytku dopiero w 2009 r. Gotowych, ale nie sprzedanych jeszcze zostało w całym kraju tylko 2 tys. mieszkań.

Wiceprezes PZFD ostrzega jednak, że słabnąca dostępność do kredytów hipotecznych oraz niechęć banków do finansowania przedsięwzięć deweloperskich może doprowadzić do zamrożenia dużej części inwestycji. A wiele wydanych pozwoleń na budowę pozostanie tylko na papierze.

Ponadto przedstawiciele PZFD narzekają, że kredyty złotowe drożeją. Natomiast Pekao deklaruje, że jak dotychczas nie będzie udzielał kredytów w obcych walutach. Z udzielania kredytów we frankach szwajcarskich wycofał się niedawno Fortis Bank.

nieruchomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)