Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie jeszcze trudniej o kredyt w walucie

0
Podziel się:

KNF chce by od 2010 r. wkład własny przy kredytach walutowych wynosił nawet o 20 procent.

Będzie jeszcze trudniej o kredyt w walucie
(Liv Friis-larsen/Dreamstime.com)

*Rekomendacja T będzie przewidywała podwyższenie poziomu zabezpieczenia przy udzielaniu kredytów walutowych - o 10 proc., dla kredytów do 5 lat, i o 20 proc., dla kredytów powyżej 5 lat. *
Według Komisji Nadzoru Bankowego w lipcu ma być gotowa rekomendacja T. Po okresie vacatio legis, rekomendacja zacznie obowiązywać najwcześniej w 2010 roku.

Raport Money.pl
*W 2008 roku Polacy pożyczali na potęgę * Rok 2008 był przełomowy dla polskiej bankowości - po raz pierwszy zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów i pożyczek przekroczyło wartość depozytów ulokowanych przez nie w bankach. zobacz raport Money.pl

_ - W projekcie rekomendacji T proponuje się założenie dodatkowego buforu bezpieczeństwa na wahania kursu walutowego. Propozycja KNF mówi o wyższym poziomie zabezpieczenia przy udzielaniu kredytów walutowych - o 10 proc. - dla kredytów do 5 lat, o 20 proc. - dla kredytów powyżej 5 lat. Oznacza to, że klient będzie się musiał pogodzić z niższym kredytem w walucie, zaangażować środki własne lub ustanowić dodatkowe zabezpieczenie (wkład własny jest jedną z możliwości) _- głosi komunikat KNF.

Tym samym, rekomendacja T ma uzupełnić poprzednią rekomendację S w zakresie uszczelnienia sposobu wyznaczania podstawy, od której wyliczany jest 20 proc. bufor przy udzielaniu kredytów walutowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Na rekomendację T będzie się składać dodatkowo zbiór zasad dotyczących uporządkowania podstaw udzielania kredytów detalicznych, ograniczenia konkurowania banków poziomem bezpieczeństwa kredytowania, uwzględnienie w polityce kredytowej warunków gospodarczych, w tym sytuacji każdego kredytobiorcy, oraz realna ocena zdolności klienta do spłaty rat kredytów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)