Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie trudniej o kredyt

0
Podziel się:

Banki zapowiadają zaostrzenie polityki w segmencie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych.

Będzie trudniej o kredyt
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Banki spodziewają się silnego zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych w II kwartale 2008 r. - wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP na temat sytuacji na rynku kredytowym.

- _ 45 proc. banków zamierza zaostrzyć warunki lub kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, natomiast 8 proc. banków przewiduje ich złagodzenie _ - napisał NBP w podsumowaniu ankiety.

Jednocześnie ankietowane banki oczekują najsilniejszego od roku wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. - _ Może to oznaczać, że oczekiwany spadek cen mieszkań w najbliższym okresie powinien przełożyć się na wzrost popytu na mieszkania i kredyty mieszkaniowe. _ - napisał NBP.

Banki oczekują także zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych w II kwartale. - _ Prawie połowa banków spodziewa się zaostrzenia polityki kredytowej, około 10 proc. banków oczekuje jej złagodzenia. Jednocześnie blisko 30 proc. banków spodziewa się wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne _ - podano.

W I kwartale tego roku banki w bardzo małym stopniu zmieniły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Popyt na kredyty mieszkaniowe zmniejszył się po raz trzeci z rzędu.

- _ Dwa banki zaostrzyły te kryteria, a dwa inne banki je złagodziły. Jednocześnie prawie jedna trzecia banków zdecydowała się podnieść marże kredytowe na kredytach mieszkaniowych. (...) Ponad 40 proc. banków zaobserwowało spadek popytu, w tym jeden bank uznał, że miał miejsce znaczny spadek popytu. Trzy banki stwierdziły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. _ - wynika z ankiety.

Zmiany w polityce kredytowej oraz popycie na kredyty mieszkaniowe w I kwartale odzwierciedlały oczekiwania banków przedstawione w IV kwartale 2007 r.

| Banki wolą pożyczać firmom |
| --- |
| Nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej w II kwartale banki zapowiadają względem przedsiębiorstw. Wzrost ten ma być nieco silniejszy w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw niż w segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw. Banki prognozują, że relatywnie najmniejszą skalą wzrostu popytu będzie się odznaczał segment kredytów krótkoterminowych dla dużych firm. |

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)