Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
boś
23.11.2005 08:02

BOŚ chce mieć 2 proc. udziału w aktywach sektora

W ramach strategii na lata 2006-10 BOŚ zakłada wzrost działalności bankowej na wybranych rynkach w tempie wyższym niż średnia w sektorze bankowym, co ma zapewnić bankowi uzyskanie 2-proc. udziału w aktywach sektora. Na realizację strategii BOŚ chce przeznaczyć ok. 350 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W ramach strategii na lata 2006-10 BOŚ zakłada wzrost działalności bankowej na wybranych rynkach w tempie wyższym niż średnia w sektorze bankowym, co ma zapewnić bankowi uzyskanie 2-proc. udziału w aktywach sektora. Na realizację strategii BOŚ chce przeznaczyć ok. 350 mln zł. *

Bank będzie też pracował nad wzrostem efektywności działania, a w szczególności osiągnięciem zwrotu z kapitału na poziomie 15 proc. i poprawą innych wskaźników efektywności.

Do 2010 roku BOŚ chce rozbudować sieć placówek do 150 jednostek operacyjnych oraz rozwinąć i rozszerzyć funkcjonalność elektronicznych kanałów dystrybucji.

W tym czasie chce też podwoić liczbę obsługiwanych klientów.

"Bank zakończy również bardzo ważne, z punktu widzenia poprawy funkcjonalności i konkurencyjności, wdrożenie Centralnego Systemu Informatycznego GLOBUS (dostarczony przez IBM/Temenos ) oraz wdrożenie wielu innych systemów wspomagających zarządzanie ryzykiem, jakością i marketingiem banku" - podał BOŚ we wtorkowym komunikacie.

W III kwartale 2005 r. bank uruchomił jeden nowy oddział operacyjny. Według stanu na 30 września 2005 r. w strukturze sieci placówek banku funkcjonowały: 22 oddziały, 71 oddziałów operacyjnych oraz 7 punktów obsługi klienta. W tym czasie uruchomiono też jeden bankomat, w sumie było ich 90.

Na koniec III kwartału 2005 r. bank obsługiwał 146.735 klientów, podczas gdy na koniec II kwartału było ich 142.129, a liczba klientów korzystających z usług bankowości elektronicznej wzrosła do 41.312 z 35.023 na koniec II kwartału 2005 r.

Przy wykorzystaniu krajowych i europejskich funduszy publicznych, we współpracy z akcjonariuszami, dotychczasowymi i nowymi partnerami, BOŚ chce też utrzymać pozycję lidera w finansowaniu inwestycji służących ochronie środowiska (udział kredytów proekologicznych w portfelu banku wynosi obecnie 25 proc.).

"Realizacja wszystkich celów i zadań wymaga wsparcia kapitałowego. W porządku obrad, zaplanowanego na 22 grudnia br. NWZA, znajduje się projekt podwyższenia funduszy własnych banku w drodze emisji 5,28 mln akcji serii N i/lub w drodze emisji obligacji zamiennych na akcje. Bank spodziewa się pozyskania w ten sposób ok. 350 mln zł" - podał BOŚ.

Ostatnie dokapitalizowanie BOŚ odbyło się w październiku 1997 roku, kiedy kapitał zakładowy został podwyższony o 25 mln zł.

Ponad 47 proc. akcji BOŚ należy do Skandinaviska Enskilda Banken, który niedawno ogłosił wezwanie na 52,69 proc. akcji banku, po 73 zł za akcję i deklarował gotowość do inwestycji jeżeli zdobędzie przewagę w akcjonariacie banku.

Wezwanie zakończyło się niepowodzeniem, gdyż nie odpowiedział na nie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) - właściciel 44,35 proc. akcji banku. NFOŚ decyzję uzasadniał mało atrakcyjną ceną.

Po trzech kwartałach 2005 zysk netto grupy BOŚ wzrósł do 30,5 mln zł z 27 mln zł w analogicznym okresie 2004. (PAP)

Tagi: boś, giełda, wiadomości, gospodarka, banki, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz