Notowania

lloyds
04.08.2010 12:21

Brytyjskie banki dźwigają się po kryzysie

Po pierwszym półroczu rentowność odzyskał właśnie Lloyds. Dobre wyniki ma reszta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lloyds TSB/Materiały prasowe)

Dzięki zmniejszeniu poziomu nieściągalnych długów, grupa bankowa Lloyds (LBG) odzyskała rentowność w pierwszym półroczu 2010 r. Lepsze wyniki od oczekiwań miał inny brytyjski bank - Standard Chartered.

Zysk przed opodatkowaniem grupy Lloyds wyniósł 1,6 mld funtów wobec straty 4 mld funtów w analogicznym półroczu 2009 r. i 800 mln zysku przewidywanego przez analityków.

Odpisy LBG z tytułu nierentownych pożyczek zmniejszyły się do około 6,6 mld funtów z 13,4 mld rok wcześniej. Bank sądzi, że stopniowe ożywienie brytyjskiej gospodarki spowoduje, iż będzie miał dobre wyniki także w średnim okresie.

Będąca w 41 proc. własnością skarbu państwa Lloyds Banking Group powstała z końcem 2008 r. z połączenia banków Lloyds TSB z HBOS (Halifax Bank of Scotland). Transakcja obciążyła zasadniczo zdrowy Lloyds toksycznymi aktywami HBOS, jednego z potentatów na brytyjskim rynku nieruchomości.

Wyniki lepsze od oczekiwań miał też inny brytyjski bank - Standard Chartered, obecny na rynkach azjatyckich. Jego zysk za I półrocze br. wyniósł 3,12 mld USD (1,96 mld funtów). Jest to ok. 10 proc. więcej niż w I półroczu ub.r.

Tak jak w przypadku LBG, powodem dobrych wyników jest zmniejszenie odpisów z tytułu nieściągalnych pożyczek i stosunkowo niewielkie spowolnienie w Azji w porównaniu z Europą. Bank ma siedzibę w Londynie, ale 4/5 jego zysków pochodzi z Azji.

Jako pierwszy dane za ostatnie półrocze z początkiem tygodnia ogłosił jeden z największych banków brytyjskich i świata - HSBC. Jego zysk przed opodatkowaniem był dwukrotnie wyższy rok do roku i wyniósł 11 mld USD (7 mld funtów).

Od tego pozytywnego trendu odbiega dawny bank hipoteczny Northern Rock (NR), znacjonalizowany przez rząd w lutym 2008 r. Podzielony jest on na dwie części: _ złą _, gromadzącą toksyczne aktywa i _ dobrą _, składającą się zasadniczo z rentownych operacji.

Według środowego _ Financial Times _, _ zła _ część miała w I połowie br. zysk w wysokości 350 mln funtów, podczas gdy _ dobra _ miała stratę przed opodatkowaniem na poziomie 143 mln funtów. Dyrektorzy obu części NR przewidują, że bank będzie miał stratę w II połowie 2010 r.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Banki na Wyspach czeka wielkie nacjonalizowanie ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banki;na;wyspach;czeka;wielkie;nacjonalizowanie,210,0,376274.html )
* [ Wielka Brytania zadłużona po uszy. Przez banki ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielka;brytania;zadluzona;po;uszy;przez;banki,175,0,428719.html )
* [ Domy w Wielkiej Brytanii dramatycznie tanieją ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/domy;w;wielkiej;brytanii;dramatycznie;tanieja,78,0,413006.html )
Tagi: lloyds, banki, wielka brytania, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz