Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bunt kredytobiorców. Będzie pozew zbiorowy?

0
Podziel się:

Złoty się umacnia. Ale wielu posiadaczy kredytów wciąż tego nie odczuwa przy spłacie rat.

Bunt kredytobiorców. Będzie pozew zbiorowy?
(assalve/iStockphoto)

Umocnienie złotego powinno cieszyć kredytobiorców, którzy spłacają swoje zobowiązania wobec banków we frankach, euro czy w dolarach. Ale nie cieszy.

Jak przypomina _ Polska _ frank szwajcarski wczoraj kolejny dzień się osłabiał wobec złotego. Frank kosztował wczoraj poniżej 3 złotych, czyli o prawie 40 groszy mniej niż w połowie lutego. Taniało również euro i dolar.

Jednak klienci banków, którzy spłacają kredyty hipoteczne w obcych walutach tego nie odczuwają.

- _ W ostatni czwartek Szwajcarzy obniżyli stopy procentowe do poziomu 0,25 proc. Ale banki nie spieszą się z obniżką oprocentowania kredytów. Większość klientów będzie musiała na to poczekać co najmniej kilka tygodni, a niektórzy nawet pół roku - _czytamy w dzienniku.

Raport Money.pl
*Frank zaciska kredytową pętlę * Szwajcarska waluta najdroższa w historii. Raty kredytów we franku w ciągu miesiąca urosły o 10 proc.

Podobnie sytuacja wygląda ze spreadem. Banki zawyżają kursy po jakich klienci spłacają kredyty hipoteczne. Ale 1 kwietnia - dzięki Komisji Nadzoru Finansowego - wejdą w życie nowe przepisy, które powinny ukrócić ten proceder. Instytucje finansowe będą musiały za każdym razem informować kredytobiorców o wysokości spreadu.

Dlatego - jak informuje gazeta - kredytobiorcy chcą się zbuntować i złożyć pozew zbiorowy przeciwko bankom.

Sprawą zajął się już UOKiK, który przygląda się niejasnym przepisom dotyczącym dowolne zmienianie oprocentowanie kredytów. Sprawa dotyczy przede wszystkim mBanku i Mulitbanku.

Raport Money.pl
*Sprawdź, które banki nie reagują na obniżki stóp w Szwajcarii * Główna stopa spadła do najniższego od ponad sześciu lat poziomu 0,25 procent. Ale nie wszystkie polskie banki obniżą oprocentowanie kredytów walutowych. zobacz raport Money.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)