Notowania

Coraz trudniej o kredyt

Banki zaostrzają kryteria przyznawania kredytów - wynika z ankiety NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Toshimself/Dreamstime.com)

*Bankowcy ankietowani przez NBP spodziewają się znacznego zaostrzenia w IV kwartale 2008 r. kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych i inwestycyjnych. *

Ankieta została przeprowadzona na przełomie września i października 2008 r. wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 72,1 procent.

KREDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW

Z ankiety wynika, że banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. _ Utrzymała się trwająca od ponad roku tendencja wzrostu marż kredytowych zarówno dla kredytów o normalnym, jak i podwyższonym ryzyku. Zaostrzenie polityki kredytowej było związanie głównie z ryzykiem dotyczącym przyszłej sytuacji gospodarczej _ - napisano

Z badań wynika, że nastąpił niewielki wzrost popytu, który nie dotyczył jedynie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Główną przyczyną wzrostu popytu było zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji oraz na finansowanie kapitału obrotowego i zapasów. Banki spodziewają się znacznego zaostrzenia polityki kredytowej wobec obu grup przedsiębiorstw. _ W opinii banków nastąpi spadek popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw, natomiast popyt na pozostałe rodzaje kredytów będzie rósł _ - napisano.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gwarancje kredytowe dla firm ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/gwarancje;kredytowe;dla;firm,198,0,380358.html )
* [ Najważniejsze informacje dla firm co tydzień w Twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

Z badań wynika, że nastąpiło zaostrzenie polityki kredytowej względem kredytów mieszkaniowych. Banki ponownie podniosły marże kredytowe, zwiększyły również pozaodsetkowe koszty kredytu i wymagany udział własny w inwestycji. _ Było to związane z ryzykiem dotyczącym przyszłej sytuacji gospodarczej _ - napisano. Popyt na kredyty mieszkaniowe nieznacznie spadł, co banki przypisały sytuacji na rynku mieszkaniowym i zaostrzeniu warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. _ Banki spodziewają się dalszego zaostrzenia polityki kredytowej, a także spadku popytu na kredyty mieszkaniowe _ - napisano.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ Za niezapłacony kredyt zapłacisz całym majątkiem ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/za;niesplacony;kredyt;odpowiesz;calym;majatkiem,247,0,381431.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

KREDYTY KONSUMPCYJNE

Z ankiety wynika, że kryteria i warunki udzielania kredytów zostały zaostrzone. _ Banki podniosły marże kredytowe dla kredytów obarczonych większym ryzykiem w związku z pogorszeniem perspektyw gospodarczych. W III kwartale 2008 r. miał miejsce wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne, wynikający, w ocenie banków z rosnącego zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych _ - napisano. Banki przewidują wyraźne zaostrzenie polityki kredytowej. Równocześnie banki spodziewają się niewielkiego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Drożeją kredyty konsumpcyjne ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/drozeja;kredyty;konsumpcyjnych,210,0,270290.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kredyty dla przedsiębiorców, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz