Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej Polaków ufa bankom w sieci

0
Podziel się:

Operacji finansowych w internecie dokonuje już 9 mln klientów.

Coraz więcej Polaków ufa bankom w sieci
(lisapics/iStockphoto)

Dziewięć milionów klientów aktywnie korzystało na koniec III kwartału 2010 r. z bankowości internetowej. To oznacza szybki wzrost zaufania do tych usług - stwierdza przedstawiony raport Związku Banków Polskich.

Z raportu wynika też, że tylko w ciągu ostatniego pół roku liczba klientów, mających dostęp do takich usług wzrosła o dwa miliony i osiągnęła wartość 15,7 mln. Raport wziął pod uwagę liczbę umów na prowadzenie rachunków bankowych, jego autorzy zastrzegają, że jedna osoba może mieć ich kilka. Prognozują też, że w kolejnych latach liczba tych klientów będzie rosła o milion rocznie.

_ - Ponad 15 mln rachunków to jeden z największych sukcesów światowych. Istotą jest jednak nie ilość rachunków bankowych, ale liczba klientów aktywnych _ - powiedział, prezentując dziennikarzom raport, dyrektor w ZBP, Remigiusz Kaszubski. Wyjaśnił, że w raporcie za aktywnych uznano klientów, dokonujących co najmniej czterech transakcji miesięcznie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t75300.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polska;pozostanie;daleko;od;globalnej;sieci,17,0,644881.html) Polska pozostanie daleko od globalnej sieci
Podkreślił, że szczególnie imponująco wygląda przyrost liczby klientów indywidualnych, bo od 2006 do 2010 roku wyniósł 110 proc. _ Tylko w ciągu 3 kwartałów 2010 r. średnia wysokość transakcji wzrosła o 20 proc. _ - dodał Kaszubski.

Wskazał też na bardzo szybki przyrost liczby klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. _ Oznacza to istotny wzrost zaufania do kanału, jakim jest bankowość internetowa, a klienci zarówno indywidualni jak i przedsiębiorcy zauważyli, że tego typu transakcje oszczędzają im czas i pieniądze oraz są bezpieczne. To jest najbardziej istotne _ - powiedział Kaszubski. Zauważył też, że średnia wartość przelewu klienta z tego sektora wzrosła w tym roku o ponad 20 proc.

_ - Najnowsze technologie, mobilność, wygoda i bezpieczeństwo, połączone prostotą. Oto stan bieżący i kierunek zmian, w którym podąża polska bankowość internetowa _ - dodał przewodniczący Rady Bankowości Elektronicznej przy ZBP, Antoni Hanusik.

_ - Od lat powtarzamy, że bankowość internetowa oraz obrót bezgotówkowy są zdecydowanie tańsze i pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu. Mam nadzieję, że korzystanie z rozliczeń bezgotówkowych stanie się w niedalekiej przyszłości powszechne, a skorzysta na tym cała polska gospodarka _ - podsumował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Raport zawiera też badanie liczby kart kredytowych i debetowych. Okazało się, że liczba kart debetowych w ostatnich miesiącach ustabilizowała się, natomiast znacząco spadła liczba kart kredytowych. Remigiusz Kaszubski wyjaśnił, że to efekt szczegółowej analizy nowych klientów, jaką banki wprowadziły na skutek kryzysu.

Podkreślił też, że z takich danych, jak średnia wysokość transakcji kartami wynika, iż klienci racjonalnie zarządzają swoimi pieniędzmi; dane te nie ukazują też żadnych niebezpiecznych tendencji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t86296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gangsterzy;podszywaja;sie;pod;programy;antywirusowe,140,0,710540.html) Gangsterzy podszywają się pod programy antywirusowe Podając się za firmy IT wyłudzają dane i okradają internautów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t97411.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/dwie;trzecie;polakow;ma;w;domu;komputer,140,0,632460.html) Dwie trzecie Polaków ma w domu komputer O 3 proc. więcej osób niż rok temu ma w domu dostęp do internetu. To 59 proc. wszystkich Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t96325.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/reklamacja;w;banku;zobacz;jak;ja;zlozyc,159,0,732831.html) Reklamacja w banku. Zobacz, jak ją złożyć W razie problemów pomoże Bankowy Arbitraż Konsumencki lub Sąd Polubowny KNF.
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)