Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cypr ogłasza tymczasowe ograniczenie przepływów kapitałowych banków

0
Podziel się:

Wszystkie banki na Cyprze pozostaną zamknięte przez najbliższe dwa dni i będą otwarte w czwartek.

Cypr ogłasza tymczasowe ograniczenie przepływów kapitałowych banków
(European People's Party/CC/Wikimedia)
bEUtVdnp

Ma to zapobiec odpływowi kapitału po otwarciu większości cypryjskich banków, które od 10 dni były zamknięte - oświadczył prezydent Nikos Anastasiadis.

[Aktualizacja 23:45]

Wszystkie banki na Cyprze pozostaną zamknięte przez najbliższe dwa dni i będą otwarte w czwartek - poinformował dziś późnym wieczorem bank centralny tego kraju. Wcześniej zapowiadano ich otwarcie już we wtorek. Cypryjski bank centralny oświadczył, że decyzja ta została podjęta w celu zapewnienia "sprawnego funkcjonowania całego systemu bankowego".

bEUtVdnr

- _ Bank centralny nałoży ograniczenia przepływów kapitałowych na transakcje bankowe _ - poinformował w transmitowanym przez telewizję wystąpieniu w poniedziałek w Nikozji. - _ Zapewniam was, że będzie to tylko tymczasowe rozwiązanie, które będzie stopniowo rozluźniane _ - dodał.

Anastasiadis ocenił również, że warunki porozumienia z eurogrupą i MFW o pomocy dla zadłużonego Cypru są _ bolesne _, ale stanowią najlepsze wyjście w obecnych warunkach.

Większość cypryjskich banków zostanie otwarta we wtorek; tylko dwa największe i najbardziej zadłużone, Laiki i Bank of Cyprus, otworzą oddziały dopiero w czwartek - podało radio publiczne CNA na Cyprze, powołując się na przedstawiciela banku centralnego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/43/245547.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ebc;bedzie;kontynuowal;awaryjne;zasilanie;bankow;na;cyprze,155,0,1276059.html) *Ta decyzja EBC uratuje sektor bankowy? * Europejski Bank Centralny udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.

bEUtVdnx

Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. W trakcie późniejszych rozmów Cypru z pożyczkodawcami z takiej opłaty zrezygnowano.

W miniony weekend parlament cypryjski przegłosował ustawę o kontroli kapitałowej, która umożliwia rządowi zablokowanie wypływu kapitału z banków. Zgodnie z prawem unijnym może to nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku zagrożenia finansowej stabilności państwa. Będzie to precedens w strefie euro.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wys. 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem, a w zamian ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro. Ponadto największy bank cypryjski, Bank of Cyprus, przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

bEUtVdny

W wynegocjowanym porozumieniu nie znalazł się zapis o jednorazowym podatku od części depozytów bankowych; takie rozwiązanie odrzucił w zeszłym tygodniu cypryjski parlament.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś otworzą banki, ale limit pozostanie Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem.
Ekonomiści: Cypr utonie w nędzy i recesji Francuski minister gospodarki Pierre Moscovici jest zdania, że innego wyjścia nie było.
Budowali to 20 lat, a UE zniszczyła w 2 dni Cypryjczycy budowali Usługi finansowe przez 20 lat, a Unia zniszczyła w dwa dni.
bEUtVdnS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)