Notowania

dexia
08.11.2012 11:30

Dexia przetrwa? Belgia i Francja pompują duże pieniądze

Oba kraje uzgodniły, że wesprą bank kwotą około 5,5 mld euro. Kolejną pomoc dla koncernu zatwierdzić musi Komisja Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Belgia i Francja uzgodniły, że wesprą kwotą około 5,5 mld euro koncern bankowy Dexia, który musiały w ubiegłym roku uratować przed bankructwem, gdyż nadal ponosi on znaczne straty. [Aktualizacja 12:19]

Jak poinformowały ministerstwa finansów obu państw, 53 proc. nowej pomocy, czyli 2,92 mld euro, zapewni Belgia, natomiast Francja wpłaci pozostałe 2,59 mld. W zamian otrzymają one preferencyjne akcje z prawami głosu, by móc przejąć wszystkie ewentualne przyszłe zyski finansowe Dexii.

Wiadomość o nowym wsparciu dla Dexii podano tuż przed opublikowaniem jej wyników za trzeci kwartał, w którym strata netto koncernu wyniosła 1,23 mld euro. Skumulowana strata za pierwsze dziewięć miesięcy br. wzrosła w ten sposób do 2,39 mld euro.

Ubiegły rok Dexia zamknęła stratą 11,6 mld euro. Przyczyną jej kłopotów jest przede wszystkim spadek wartości posiadanych aktywów.

Jak się wskazuje, perspektywa przekazania Dexii dalszych pieniędzy zagraża podejmowanym przez Belgię i Francję wysiłkom na rzecz przywrócenia równowagi ich budżetów.

Nowe dokapitalizowanie

Nowe dokapitalizowanie wymaga jeszcze zgody akcjonariuszy Dexii, którymi są głównie francuskie i belgijskie instytucje publiczne, a także samych rządów Francji i Belgii. Zatwierdzić je musi również Komisja Europejska.

Jesienią ub.r. rząd w Brukseli zdecydował się na przejęcie Dexia Banque Belgique (DBB) - belgijskiej części francusko-belgijskiej Dexii. Przejęcie kosztowało Brukselę 4 mld euro. Następnie Belgowie wzięli na siebie większość (ponad 60 proc.) z 90 mld euro gwarancji, które miała dostać nowa struktura. DBB to drugi co do wielkości bank w Belgii.

W marcu ubiegłego roku Dexia znalazła się pod kontrolą Komisji Europejskiej w związku z już przyznaną w latach 2008-2009 pomocą państwa, a następnie jesienią KE tymczasowo zatwierdziła nacjonalizację belgijskiej części Dexii.

Polski bank przejmuje udziały

Getin Noble Bank S.A. oraz Dexia Kommunalkredit Bank AG podpisały dziś wstępną umowę nabycia przez Getin Noble Bank 100 proc. akcji Dexia Kommunalkredit Bank Polska S.A. za maksymalnie 70 proc. jego wartości księgowej netto.

Strony szacują wartość transakcji na około 57 mln złotych. Jest to kolejny projekt zrealizowany w ramach bankowości inwestycyjnej Getin Noble Banku - ważnej linii biznesowej o regularnej kontrybucji do wyników spółki.

- _ Transakcja jest kolejnym wzmocnieniem pozycji Getin Noble Banku w sektorze finansowym i pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój banku. Akwizycja, oprócz pozyskania atrakcyjnego źródła finansowania w postaci środków z EBI, umożliwi również dalsze wzmocnienie kapitałowe Getin Noble Banku _ - mówi Krzysztof Rosiński, p.o. prezesa zarządu Getin Noble Bank S.A - _ Koszty ewentualnej fuzji obu banków byłyby bardzo niskie, jednak nie wykluczamy innych rozwiązań _ - dodaje.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Multimiliarder wyrzeknie się kraju przez podatki Jego fortuna jest czwarta na świecie według magazynu Forbes i wyceniana na 41 mld dolarów.
Po skandalu Bruksela wkracza do akcji Po skandalu z manipulowaniem bankową stopą kredytową Libor, KE rozpoczęła konsultacje ws. rynkowych wskaźników referencyjnych.
Bank zbyt wielki, by upaść? Pompują miliardy Dexia znalazła się na progu upadłości z powodu finansowych problemów Grecji.
Tagi: dexia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz