Notowania

dnb
09.09.2014 14:13

DNB chce w tym roku udzielić kredytów za 1,5 mld złotych

- W drugiej połowie roku powinniśmy udzielić kredytów za około 800 mln złotych - mówi prezes banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hesa2 - Fotolia.com)

DNB Bank Polska zakończył restrukturyzację i planuje w drugiej połowie 2014 roku udzielić klientom korporacyjnym kredytów za ponad 800 mln zł, a w całym roku za około 1,5 mld zł. Bank chce obniżyć wskaźnik kosztów do dochodów w 2015 roku do 55 procent - poinformował Artur Tomaszewski, prezes banku.

DNB Bank Polska skupia się na rozwoju bankowości korporacyjnej, na obsłudze firm o rocznych obrotach powyżej 80 mln zł. W I połowie 2014 roku uruchomił kredyty na ponad 700 mln zł.

_ - W drugiej połowie roku powinniśmy udzielić kredytów za około 800 mln zł i łącznie w całym roku będzie to więc około 1,5 mld zł _ - powiedział Tomaszewski na wtorkowej konferencji.

Prezes poinformował, że na rynku kredytów korporacyjnych jest silna presja na marże.

_ - Ruszyły kredyty korporacyjne jako efekt procesów fuzji i przejęć, refinansowania i lewarowania firm. Widać też rosnące inwestycje _ - powiedział Tomaszewski.

Zdaniem prezesa bank w kolejnych latach może udzielać kredytów korporacyjnych za ok. 1 mld zł.

_ - Realne jest dodawanie w kolejnych latach 1 mld zł nowych kredytów _ - powiedział Tomaszewski.

Suma bilansowa banku wynosi 9,3 mld zł. Wartość portfela kredytowego wynosi 7,9 mld zł. Część portfela, około 4 mld zł, stanowią kredyty hipoteczne, których bank udzielał wcześniej, gdy prowadził działalność w tym segmencie. Około 80 proc. wartości tego portfela stanowią kredyty w euro, a pozostała część jest denominowana przede wszystkim w złotych.

Prezes poinformował, że bank nie prowadzi rozmów w sprawie sprzedaży tego portfela.

_ - Nie mamy tutaj krótkoterminowego rozwiązania. Portfel ten jest bardzo zdrowy. Jeśli nadarzy się okazja w sensie ekonomicznym to jesteśmy gotowi rozważyć sensowne opcje _ - powiedział Tomaszewski.

W I połowie 2014 roku zysk netto banku wyniósł 25,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej bank miał ponad 12 mln zł straty. Prezes poinformował, że w całym 2014 roku zysk może wynieść około 50 mln zł.

_ - Zysk będzie odkładany, właściciel nie oczekuje dywidendy _ - powiedział Tomaszewski.

Wskaźnik kosztów do dochodów po pierwszej połowie 2014 roku spadł do 69,2 proc. z 78,9 proc. rok wcześniej.

Prezes zapowiedział, że do końca 2014 roku wskaźnik ten spaść ma do poniżej 60 proc., w pod koniec 2015 roku do 55 procent. Współczynnik wypłacalności banku wynosi 15,2 procent.

DNB Bank Polska jest obecny w Polsce od 2002 roku. Właścicielem banku jest norweska grupa finansowa DNB.

DNB Bank Polska to specjalistyczny bank korporacyjny obsługujący duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Bank skupia się na obsłudze i finansowaniu firm z wybranych sektorów, w tym szczególnie sektora energetycznego, TMT, motoryzacyjnego oraz sektora publicznego.

Tagi: dnb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz