Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Dopłaty do kredytów z problemami

0
Podziel się

Money.pl ustalił, że PKO BP nie chce udzielać kredytów z dopłatą, jeśli mają być przeznaczone na zakup mieszkania z garażem. Niesłusznie.

Dopłaty do kredytów z problemami
bDotdqAB

*Money.pl ustalił, że PKO BP nie chce udzielać kredytów z dopłatą, jeśli mają być przeznaczone na zakup domu z garażem. Niesłusznie. *


Nasz Czytelnik, mieszkaniec lubuskiego, ze zdziwieniem usłyszał w PKO BP, że nie ma szans na dopłatę do kredytu, ponieważ jego dom będzie miał garaż. Pracownica banku uznała, że jeśli dom ma pomieszczenia przynależne, takie jak piwnice, garaż, komórki, nie kwalifikuje się do dopłat.

bDotdqAD

_ Dopłaty - zgodnie z ustawą - mają być istotnym wsparciem dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci. W ramach ulgi, państwo będzie spłacać połowę odsetek przez osiem lat. Z oferty będą mogli skorzystać nabywcy mieszkań do 75 mkw. oraz domów do 140 mkw. Dopłata przysługuje tylko do 50 mkw. w przypadku mieszkania oraz 70 mkw. domu. Cena metra mieszkania lub domu nie może przekroczyć wartości odtworzeniowej budynków, która jest określana co kwartał przez GUS dla różnych miast i regionów. _Bank nie doczytał?

Sprawdziliśmy i faktycznie bank potwierdził nam, że kredyty właścicielom domów z garażami nie są udzielane.

„Według naszej interpretacji przepisów, obecnie osoba zainteresowana kredytem z dopłatą nie może skorzystać z tej oferty, gdy do nabywanego mieszkania lub budowanego domu przynależy również garaż" - wyjaśnia Aleksandra Ciuk z działu prawnego PKO BP.

Dodaje jednak, że bank chce tę sprawę wyjaśnić i zwrócił się o interpretację przepisów do Banku Gospodarstwa Krajowego, będącego dysponentem dopłat do kredytów.

bDotdqAJ

„Faktycznie, w ciągu tygodnia od momentu uruchomienia kredytu preferencyjnego w PKO BP okazało się, że nowy produkt budzi wiele wątpliwości wśród klientów jak i samych bankowców. Obecnie oczekujemy na odpowiedzi ze strony Ministerstwa Budownictwa" - powiedział Money.pl Piotr Stalęga z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Tymczasem, z uzasadnienia do ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania jasno wynika, że ustawodawca przyjmuje, że dom może mieć i garaż i piwnice i inne lokale przynależne, a banki bez przeszkód powinny im udzielać kredytów z dopłatami.

*Z uzasadnienia ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania: *_ „(…)Podkreślić jednak należy, że nie oznacza to eliminacji domów, w których znajdują się pomieszczenia gospodarcze typu komórka, piwnica, garaż, strych (trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny całkowicie pozbawiony takich pomieszczeń), są to bowiem pomieszczenia pomocnicze, służące łącznie z zasadniczymi izbami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi – do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych”. _
Najwyraźniej bank nie zadał sobie trudu, aby dotrzeć do tego uzasadnienia i z tego powodu nie udziela kredytu tym, którym się on należy.

Jeszcze inne problemy

Jeszcze większym problemem może się okazać przepis ustawy, według którego kredyty z dopłatą udzielane będą jedynie na „zakup będącego w budowie lub istniejącego domu jednorodzinnego". Taki zapis praktycznie uniemożliwia skorzystanie z kredytu osobie zainteresowanej nabyciem domu już istniejącego, ponieważ ustawa nie przewiduje zakupu budynku wraz z gruntem.

bDotdqAK

Jeśli przyjąć dosłownie te przepisy, jedyną możliwością, aby dostać kredyt z dopłatą na dom jednorodzinny, jest posiadanie własnej działki, na której chcemy postawić dom.

Ministerstwo Budownictwa analizuje obecnie wątpliwości zgłoszone przez PKO BP, być może więc uda się niezrozumiałe przepisy przeformułować.

W przeciwnym wypadku znaczna grupa zainteresowanych preferencyjnym kredytem zostanie go pozbawiona.

bDotdqAL

| Jak rząd rozwiązuje problem mieszkaaniowy w Polsce? |
| --- |
| W Polsce brakuje około 1,5 miliona mieszkań. Tyle trzeba by zbudować, by ich liczba na 1000 mieszkańców zbliżyła się do średniej w Unii Europejskiej. Podczas każdej kampanii wyborczej rozwiązanie problemów mieszkaniowych jest więc jednym z głównych haseł wyborczych. Podstawą programu zwycięskiego Prawa i Sprawiedliwości była zapowiedź budowy 3 milionów mieszkań w ciągu ośmiu lat. Szybko się okazało, że realizacja tego planu jest iluzoryczna. PiS nie zrezygnował jednak całkowicie z wdrażania w życie swoich rozwiązań. Pod koniec października weszła w życie ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. |

ZOBACZ TAKŻE:

bDotdqBe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)