Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś decyzja RPP. Analitycy nie wykluczają niespodzianki

0
Podziel się:

Czy RPP obniży stopy? Ekonomiści są podzieleni.

Dziś decyzja RPP. Analitycy nie wykluczają niespodzianki
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Choć praktycznie wszystkie dane z gospodarki przemawiają za rozpoczęciem cyklu luzowania polityki pieniężnej, to zdaniem - niewielkiej, ale jednak - większości analityków Rada Polityki Pieniężnej jeszcze do tego kroku nie dojrzała.

Według ekonomistów na razie nad obawami o wzrost gospodarczy przeważy niepewność związana z tempem spadku inflacji oraz nadal dynamicznie rosnącymi płacami.

Siedmiu z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekuje utrzymania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w listopadzie, choć nie wykluczają niespodzianki ze strony RPP.

Ich zdaniem, argumenty _ jastrzębiego _ skrzydła tym razem będą jeszcze mocniejsze niż ich _ gołębich _ adwersarzy, którzy - w ocenie ekspertów stawiających na obniżkę - będą wskazywać na coraz większy dysparytet stóp procentowych nie tylko wobec strefy euro czy USA, ale także naszych sąsiadów oraz wyraźnie słabnącą gospodarkę i coraz niższą inflację.

_ - W kontekście dalszego znacznego poluzowania polityki pieniężnej przez banki centralne na świecie oraz pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce i kolejnych słabych danych napływających z krajowej realnej gospodarki, ryzyko obniżki stóp na listopadowym posiedzeniu w ostatnim czasie istotnie wzrosło. Jednak Rada pozostawi stopy w tym miesiącu bez zmian _ - uważa główny ekonomista Banku BPH Maja Goettig.

Zdaniem czwórki ekspertów spodziewających się obniżki stóp już dziś, Rada nie wytrzyma presji słabnącej gospodarki, mimo nadal silnej presji inflacyjnej. Ważnym czynnikiem będzie także rosnący dysparytet stóp, szczególnie w obliczu spodziewanej kolejnej obniżki w strefie euro.

_ - RPP musi zwracać uwagę na otoczenie zewnętrzne - obniżenie stóp procentowych przez ECB o 100 pb i oczekiwanie na kolejne cięcie oraz ostatnią redukcję o 50 pkt. na Węgrzech - które powoduje rosnący dysparytet stóp procentowych _ - przypomina ekonomistka Banku Pekao SA Agnieszka Decewicz.

| W trwającej od kwietnia 2007 roku serii RPP podwyższała stopy procentowe po 25 pb ośmiokrotnie, w sumie do poziomu 6 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)