Notowania

kryzys w strefie euro
25.09.2012 14:10

EBC i Bundesbank badają legalność zakupu obligacji

Mario Draghi być gotowy do nieograniczonego nabywania obligacji państw strefy euro, ale pod warunkiem, że wystąpią one formalnie o pomoc i wdrożą nakazane przedsięwzięcia oszczędnościowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SIPA/East News)

Europejski Bank Centralny i Niemiecki Bank Federalny (Bundesbank) sprawdzają legalność planowanego kupowania przez EBC na rynku wtórnym obligacji państw eurolandu - podał niemiecki dziennik _ Bild _, powołując się na bliżej nieokreślone własne źródła.

Według wysokonakładowej gazety prawnicy EBC i Bundesbanku badają obecnie, w jakim zakresie i przy jakim czasie ich realizowania zakupy takie mogłyby stanowić naruszenie traktatów unijnych.

Jak twierdzi _ Bild _, nie jest wykluczone, że całą sprawą zajmie się Europejski Trybunał Sprawiedliwości i na taką ewentualność EBC oraz Bundesbank chcą się pod względem prawnym przygotować. Chodzi o to, czy zakupy obligacji nie łamałyby zakazu bezpośredniego finansowania państw strefy euro przez EBC.

Jak podał Reuters, Bundesbank i EBC nie zamierzają komentować doniesień _ Bilda _. Ogłaszając wcześniej w tym miesiącu program kupowania obligacji prezes EBC Mario Draghi zadeklarował swą pewność, że jest on zgodny z unijnymi regułami. Jedyną w branży osobistością, głoszącą otwarcie zdanie odmienne, był szef Bundesbanku Jens Weidmann.

W ramach programu EBC ma być gotowy do nieograniczonego nabywania obligacji państw strefy euro, ale pod warunkiem, że wystąpią one formalnie o pomoc i wdrożą nakazane przedsięwzięcia oszczędnościowe.

Czytaj więcej w Money.pl
"EBC nie powinien nadzorować banków" - _ W sytuacji kiedy jest wiele pytań, co unia bankowa miałaby oznaczać, to lepszym rozwiązaniem jest nie wchodzić _ - uważa prof. Balcerowicz.
Decyzja o skupie obligacji była słuszna? Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił, że już można dostrzec pozytywne efekty niedawnej decyzji banku.
Polska musi podjąć tę kluczową decyzję _ - Wybór ma się dokonać w najbliższych miesiącach, do końca 2012 roku - _ twierdzi komisarz UE Janusz Lewandowski.
Tagi: kryzys w strefie euro, ebc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz