Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Europejskie banki nadal boją się inflacji

0
Podziel się:

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4 procent. Wcześniej - Bank Anglii podjął taką samą decyzję.

Europejskie banki nadal boją się inflacji
(PAP / EPA)

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4 proc. Wcześniej - Bank Anglii podjął taką samą decyzję.

Większość ekonomistów spodziewała się, że zarówno władze monetarne Unii Europejskiej jak i Bank of England nie zmienią stóp procentowych. Tym samym koszt pieniądza w Wielkiej Brytanii pozostaje na rekordowym od 6 lat poziomie 5,75 proc. a na kontynencie 4 proc.

Mimo braku zmian Bank Anglii wydał oświadczenie, że pomimo turbulencji na rynkach wskaźniki makroekonomiczne nie pozwalają jeszcze myśleć o cięciu stóp.

EBC jeszcze przed opublikowaniem swojej decyzji wpompował kolejne 57,7 mld dol. w system bankowy, aby obniżyć nieco stopę depozytów overnight, która znalazła się na najwyższym poziomie od 6 lat.

Giełdy na świecie nie zareagowały na decyzje banków. Wcześniej natomiast indeksy spadły po opublikowaniu danych o zamówieniach w przemyśle w Niemczech w lipcu. Wskaźnik ten spadł najwięcej od 16 lat, o 7,1 proc., podczas gdy spodziewano się spadku o 2,5 proc.

Niekorzystne dla inwestorów informacje podały również władze Chin, które chcąc ochłodzić pędzącą gospodarkę po raz kolejny podwyższyły stopę obowiązkowych rezerw gotówkowych z 12 proc. do 12,5 procent. To najwyższy poziom od prawie 10 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)