Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar: Stopy procentowe będą rosły

0
Podziel się:

Cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie jest zakończony - uważa członek RPP Dariusz Filar.

Filar: Stopy procentowe będą rosły
(PAP/Radek Pietruszka)
bELmdfxN

*Cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie jest zakończony. Tak wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej, Dariusza Filara. *
- _ Nie doszliśmy jeszcze do poziomu, który gwarantuje ustabilizowanie się inflacji, stąd dalsze podwyżki są uzasadnione _ - powiedział Filar.

Jego zdaniem bezpiecznym poziomem, dzięki któremu możliwe będzie sprowadzenie i ustabilizowanie inflacji w okolicach celu Narodowego Banku Polskiego (NBP) jest przedział 5,75-6,0 proc. dla głównej stopy referencyjnej. Według jego obliczeń _ powinno to być bliżej 6 procent _ .

- _ To nie będzie szybki proces. Zakładamy, że potrzeba na to od pięciu do siedmiu kwartałów. Do tego czasu może się zdarzyć, że inflacja będzie się utrzymywała jakiś czas w górnym przedziale odchyleń od celu inflacyjnego, czyli na poziomie 3,5 proc. _ - tłumaczy Filar.

bELmdfxP

_ Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w styczniu wyniosła 4,3 proc. wobec 4 proc. w grudniu 2007 r. _
Dla członka RPP nie ma to jednak większego znaczenia, bowiem Rada bierze pod uwagę to, co może wydarzyć się za 1,5 roku.

RPP zbiera się na kolejnym posiedzeniu w dniach 26-27 lutego, a decyzja o poziomie stóp procentowych zapadnie w środę, 27 lutego we wczesnych godzinach popołudniowych.

ZOBACZ TAKŻE:

bELmdfxV
bELmdfyq
wiadomości
waluty
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)