Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ING Bank Śląski zarobił o 20 proc. więcej niż przed rokiem

0
Podziel się

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w pierwszym kwartale 2011 roku wzrósł do 212,5 mln zł z 177,5 mln zł rok wcześniej.

ING Bank Śląski zarobił o 20 proc. więcej niż przed rokiem
(Redvers/CC/Flickr)
bEhxMdWZ

*Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w pierwszym kwartale 2011 roku wzrósł do 212,5 mln zł z 177,5 mln zł rok wcześniej. *

Zysk banku okazał zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 208 mln zł. Oczekiwania ośmiu biur maklerskich co do wyniku netto za I kwartał wahały się od 203 mln zł do 216 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w I kwartale wyniósł 434,9 mln zł i okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 432 mln zł (w przedziale oczekiwań 420-440 mln zł).

bEhxMdXb

Wynik z prowizji w I kwartale 2011 roku wyniósł 251,4 mln zł i był zgodny z szacunkami rynku, który spodziewał się 252 mln zł (oczekiwania wahały się od 248 mln zł do 260 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w pierwszym kwartale 2011 roku 57,1 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 51 mln zł.

ING Bank Śląski liczy na utrzymanie dwucyfrowej dynamiki wzrostu portfela kredytów detalicznych, w tym także hipotecznych w kolejnych kwartałach. Bank spodziewa się, że marża odsetkowa netto będzie spadać w związku z presją na marżę kredytową, poinformowali przedstawiciele zarządu.

_ To, na co będziemy kładli nacisk, to dalszy mocny wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych. Liczymy, że w kolejnych kwartałach będą one rosły w tempie dwucyfrowym, choć nie tak wysokim, jak w I kw. _ powiedziała prezes Małgorzata Kołakowska na konferencji prasowej.

bEhxMdXh

Wartość kredytów ogółem wzrosła o 22 proc. do 33,7 mld zł na koniec marca 2011 r.

Portfel kredytów detalicznych wzrósł w I kw. 28 proc. r/r do 13,0 mld zł. Wolumen kredytów hipotecznych wzrósł o 43 proc. r/r (o 2,7 mld zł) do 9,0 mld zł . Sprzedaż w I kw. kredytów hipotecznych wyniosła 871 mln złotych.

Portfel kredytów dla klientów korporacyjnych wzrósł o 18 proc. r/r do 20,7 mld zł, w tym kredyty średnich i dużych klientów korporacyjnych zwiększyły się o 21 proc. w skali roku do 12,2 mld złotych.

_ Zakładając, że rynek kredytów hipotecznych będzie nadal rozwijał się, to liczymy na dwucyfrową dynamikę wzrostu portfela kredytów detalicznych _ - powiedziała Kołakowska.

bEhxMdXi

Prezes podkreśliła, że na dwucyfrowy wzrost portfela kredytów korporacyjnych w I kw. miały wpływ kredyty obrotowe dla jednostek samorządu terytorialnego. Jednak kolejne kwartały mogą przynieść lekkie wyhamowanie dynamiki wzrostu ze względu na niewielką liczbę przetargów ogłoszonych przez JSW na obsługę i niższych kwot. Bank wciąż odnotowuje spory popyt ze strony małych i średnich firm na kredyty obrotowe. To może być jednak za mało, aby powtórzyć dwucyfrowy wzrost portfela w kolejnych kwartałach.

Wartość depozytów klientów ogółem wyniosła 47,6 mld zł na koniec marca, co oznacza wzrost o 2 proc. r/r. Depozyty klientów detalicznych wzrosły o 1 proc. w skali roku do 32,2 mld zł, zaś klientów korporacyjnych o 4 proc. do 15,1 mld złotych.

_ Chcemy utrzymywać mocną pozycję banku oszczędnościowego, ale w kredytach rośniemy o ok. 20 proc. rok do roku- _ zaznaczyła.

Marża odsetkowa netto w I kw. wyniosła 2,79 proc. wobec 2,08 proc. rok wcześniej i 2,45 proc. w IV kw. 2010 roku. Jej wzrost to w dużej mierze efekt większych wolumenów kredytowych.

bEhxMdXj

_ Na rynku kredytowym marże spadają szczególnie w segmencie kredytów hipotecznych. W depozytach pomimo podwyżki stóp procentowych nie ma ruchu wzrostowego. Efekt może być taki, że marża może spadać w kolejnych kwartałach. Wiele będzie zależało od zachowania rynku _ - powiedział wiceprezes Mirosław Boda.

Liczba klientów detalicznych przekroczyła 3 mln na koniec marca, co oznacza wzrost netto o 195 tys. w skali roku. W samym I kw. bank pozyskał netto 32 tys. klientów, zaś w wyniku resegmentacji 12 tys. klientów segmentu small biznes zostało przeniesionych do segmentu korporacyjnego.

Prezes powtórzyła, że w tym roku bank będzie chciał zrealizować cel i pozyskać 200-300 tys. nowych klientów.

Liczba rachunków bieżących klientów detalicznych wzrosła o 219 tys. w skali roku i o 53 proc. w skali kwartału do 1,750 mln na koniec marca.

bEhxMdXk

Bank pozyskał w I kw. 1,7 tys., a w skali roku 2,7 tys. nowych klientów korporacyjnych. Ich liczba wzrosła do 25,8 tys. na koniec marca.

bEhxMdXC
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(0)