Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JP Morgan zapłaci 5,1 mld dolarów kary

1
Podziel się:

Odszkodowanie zostało zasądzone w związku z prawdopodobnym wprowadzeniem w błąd inwestorów.

JP Morgan zapłaci 5,1 mld dolarów kary
(SPLASH NEWS/EAST NEWS)

Największy bank w USA JP Morgan Chase w ramach ugody z amerykańską Federalną Agencją Finansowania Nieruchomości (FHFA) zgodził się wypłacić odszkodowania na sumę 5,1 mld dolarów w związku z oskarżeniem o wprowadzenie w błąd inwestorów w latach 2005-2007.

FHFA, która nadzoruje pracę dwóch instytucji finansowych udzielających kredyty hipoteczne: Fanny Mae (Federal National Mortgage Association, FNMA) i Freddy Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation, FHLMC), ogłosiła ugodę w piątek. Wciąż trwają negocjacje dotyczące porozumienia z ministerstwem sprawiedliwości w Waszyngtonie.

JP Morgan między 2005 a 2007 sprzedał Fanny Mae i Freddy Mac listy zastawne na kredyty obciążone dużym ryzykiem o łącznej wartości 33 mld dolarów. Po załamaniu się rynku nieruchomości w 2007 roku ich wartość drastycznie spadła.

Dzięki ugodzie Freddy Mac otrzyma 2,74 mld USD, Fanny Mae - 1,26 mld dolarów. Ponadto obie instytucje dostaną 1,1 mld USD za pożyczki sprzedane przed kryzysem. W następstwie kryzysu na rynku nieruchomości FNMA i FHLMC znalazły się na skraju bankructwa. Uratował je rządowy program pomocowy i obecnie znów przynoszą zyski.

We wrześniu 2011 roku FHFA zaskarżyła 18 instytucji finansowych w sprawie sprzedaży hipotecznych listów zastawnych Fanny Mae i Freddy Mac. Śledztwo przeciw JPMorgan toczyło się od kilku miesięcy. Do tej pory żaden amerykański bank nie zgodził się na tak wysokie koszty ugody.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
to nie bank
4 tyg. temu
to nie bank ale szajka