Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Już wiadomo co dalej z kredytami. KNF chce łatwiejszego dostępu

0
Podziel się:

Banki mają mieć prawo do faworyzowania klientów. Przewodniczący KNF ujawnia, ile teraz będzie można dostać pieniędzy.

Już wiadomo co dalej z kredytami. KNF chce łatwiejszego dostępu
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

*Będzie łatwiej o kredyt i pożyczkę w banku. Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała złagodzenie rekomendacji T, na podstawie której obliczana jest zdolność kredytowa. Zniesiony zostanie między innymi zapis mówiący, że na spłatę raty kredytu konsument nie powinien przeznaczać więcej niż połowę swoich zarobków (na zdjęciu przewodniczący KNF, czyli Andrzej Jakubiak). *
Najważniejsza zmiana dotyczy uproszczenia sposobu w jaki banki sprawdzają wypłacalność klienta starającego się o pożyczkę. Wiceprzewodniczący KNF, Wojciech Kwaśniak wyjaśnia, że klient nie będzie musiał stosu dokumentów, co nie oznacza, że nie będzie sprawdzany.

- _ Odchodzimy od przesławnych zaświadczeń na rzecz oświadczeń _ - przekazuje Kwaśnik. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak przyznaje, że banki będą mogły faworyzować stałych klientów. Nowy klient nie pożyczy więcej niż dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia, a klient dobrze znany bankowi, może dostać sześciokrotność.

- _ Jeżeli przychodzę do banku po raz pierwszy to do kwoty 7300 złotych, jeżeli klient posiada w nim rachunek przez okres 6 miesięcy, to wtedy jest to kwota 11 tysięcy. Jeżeli z kolei jest to klient, który posiada w nim rachunek przez okres 12 miesięcy, to jest to wtedy 22 tysiące złotych. Analityk Open Finance, Halina Kochalska uważa, że pojawia się szansa na reanimację rynku pożyczek. - _Część banków zaczęła wyprowadzać te kredyty do firm pożyczkowych, działających poza nadzorem Komisji".

KNF chce, aby większość nowych przepisów weszła w życie od kwietnia przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
_ To rozwiąże problemy młodych ludzi _ Szef Kancelarii Prezydenta, w imieniu Bronisława Komorowskiego, zwrócił się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o weryfikację rekomendacji dla banków.
Łatwiej o pożyczkę. Zniknie zbędna biurokracja Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała złagodzenie rekomendacji T, na podstawie które obliczana jest zdolność kredytowa.
Nowy program zamiast _ Rodziny na swoim _. Sprawdź, co zabiorą Docelowo ma on kosztować miliard złotych rocznie. Skorzystają z niego tysiące rodzin.
banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)