Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Klienci HSBC zdefraudowali 3 mld euro?

0
Podziel się:

Belgijscy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie nielegalnej działalności
szwajcarskiego oddziału banku. Przeszukano mieszkania klientów.

Klienci HSBC zdefraudowali 3 mld euro?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEEgoAOd

Belgijscy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie nielegalnej działalności szwajcarskiego oddziału banku HSBC. W Belgii przeszukano mieszkania klientów, którzy unikali płacenia podatków. Chodzi o miliardy euro zdefraudowane na szkodę kraju - podają media.

Jak informuje publiczny nadawca radiowo-telewizyjny RTBF, prokuratura w Brukseli próbuje udowodnić, że HSBC Private Bank z siedzibą w Genewie stworzył specjalny mechanizm dla zamożnych klientów mieszkających w Belgii. Dzięki temu mechanizmowi unikali oni płacenia podatków od kwot, zdeponowanych na szwajcarskich kontach oszczędnościowych. Miało do tego dojść po podpisaniu w 2003 roku przez Szwajcarię i UE umowy, zgodnie z którą belgijskie pieniądze zdeponowane w szwajcarskich bankach mogą być opodatkowane przez Belgię - wyjaśnia RTBF.

Dziennik _ La Libre Belgique _ szacuje, że szkody sięgają 3 mld euro i dodaje, że zamożnymi klientami byli głównie handlarze diamentów z Antwerpii.

bEEgoAOf

We wtorek w Antwerpii i Brukseli przeszukano mieszkania ok. 20 belgijskich klientów HSBC Private Bank, by uzyskać dowody obciążające bank. Śledczych specjalizujących się w sprawach finansowych nie interesują w pierwszej kolejności sami klienci banku, którzy znani są im oraz fiskusowi od kilku lat, lecz rola samego banku - podkreśla _ La Libre Belgique _.

Dochodzenie dotyczy m.in. oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy, zorganizowanej grupy przestępczej i nielegalnego pośrednictwa finansowego.

Za pośrednictwem pracowników działających incognito w Belgii bank miał namawiać zamożnych Belgów, by powierzali mu swoje pieniądze. Według belgijskiej gazety może to wyjaśniać, dlaczego dochodzenie dotyczy nielegalnego pośrednictwa finansowego.

_ - Szukamy elementów, które mogą dowodzić, że bank aktywnie współpracował z organizacją przestępczą, by zamożne osoby nie musiały płacić podatków od pieniędzy zdeponowanych na ich szwajcarskich kontach _ - powiedziała RTBF rzeczniczka prokuratury w Brukseli Ine Van Wymersch.

bEEgoAOl

_ - Straty są bardzo wysokie, mówimy o miliardach euro. Pieniądze należą do państwa belgijskiego. Mamy nadzieję, że je odzyskamy po zakończeniu dochodzenia _ - dodała Van Wymersch.

Dochodzenie jest rezultatem przekazania w 2010 roku przez francuskie organy podatkowe belgijskim śledczym płyty CD z informacjami na temat posiadaczy tajnych kont w HSBC. Wśród nich było m.in. około 2 tys. Belgów, w tym wielu handlarzy diamentów z Antwerpii.

RTBF przypomina, że bank HSBC z siedzibą w Londynie jest jedną z największych grup bankowych na świecie. Z jej usług korzysta ponad 50 mln klientów.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEgoAOm
bEEgoAOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)