Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kłopoty Amber Gold. UOKiK wkracza do akcji

0
Podziel się:

Jeśli okaże się to prawdą, to nasza lokata będzie niezabezpieczona niczym - uważa rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch.

Kłopoty Amber Gold. UOKiK wkracza do akcji
(PAP/Adam Warżawa)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie firmy Amber Gold.

Firma twierdzi, że z powodów technicznych nie może wypłacić pieniędzy swoim klientom.
Małgorzata Cieloch rzecznik UOKiK powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że urząd sprawdza umowy i regulaminy Amber Gold, a także oferty reklamowe kierowane do konsumentów.

_ - Do końca nie jesteśmy pewni, czy wszelkie materiały przekazywane konsumentom co do lokat w platynę i złoto zawierały jasne informacje, że to są produkty finansowe nie objęte bankowym funduszem gwarancyjnym _ - powiedziała Małgorzata Cieloch.

Posłuchaj rzeczniczki Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

źródło: IAR

- _ To oznacza, że jeżeli mielibyśmy do czynienia z niewypłacalnością podmiotu finansowego wówczas nasza lokata jest niczym niezabezpieczona. Sprawdzamy, czy w przypadku spółki Amber Gold miało to miejsce. Jeśli tak, to będą następne kroki _ - dodaje.

Firma Amber Gold zapewnia, że posiada wystarczające środki, żeby wszystkim, którzy im zaufali pieniądze wypłacić. Rzecznik UOKiK nie wyklucza, że firma jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań.

- _ Myślę, że w tej chwili mamy zbyt dużo różnych informacji. Nie tylko pozytywnych, ale też negatywnych. Potrzebny jest czas na wytłumaczenie przez spółkę, jakie zabezpieczenia działają. To co można zrobić, to sprawdzić umowę i zobaczyć ile dni od momentu zgłoszenia się do spółki, spółka ma czasu na wypłacenie państwu pieniędzy _ - twierdzi rzeczniczka.

Posłuchaj rzeczniczki Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

Źródło: IAR

Amber Gold to firma finansowa inwestująca w złoto i oferująca swoim klientom lokaty, które, jak twierdzi, mają pokrycie w tym kruszcu. Amber Gold było też głównym udziałowcem linii lotniczych OLT Express, które ogłosiły, że są niewypłacalne.

Skąd zamieszanie z kontrowersyjną spółką?

O Amber Gold zrobiło się głośno kilka tygodni temu, kiedy problemy finansowe zgłosiły tanie linie lotnicze OLT Express. AB było ich głównym udziałowcem. W minionym tygodniu spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze OLT Express. Powodem - jak informował Amber Gold - było zablokowanie przychodów ze sprzedaży biletów OLT przez operatora płatności.

Spółka informowała jednak, że jest w dobrej kondycji finansowej, co zostanie wkrótce potwierdzone w audycie przeprowadzanym przez zewnętrznego biegłego rewidenta. Dotychczas jednak nie podano wyników audytu. Tymczasem klienci Amber Gold, których jest ponad 50 tys., zaczęli skarżyć się, że nie mogą wypłacić należnych im pieniędzy z wygasłych lokat.

Wystąpienie z pozwem zbiorowym umożliwiła ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która weszła w życie 19 lipca 2010 r. Z pozwem zbiorowym, m.in. w sprawach o ochronę interesów konsumentów, może występować grupa co najmniej 10 osób, które mają takie samo roszczenie, domagają się takiej samej kwoty. Zgodnie z ustawą grupa musi mieć reprezentanta - może być nim jej członek albo miejski (lub powiatowy) rzecznik konsumentów.

Po publicznym ogłoszeniu (np. w prasie) o wszczęciu postępowania dotyczącego pozwu zbiorowego do grupy mogą zgłaszać się kolejne osoby. Po ustaleniu przez sąd składu grupy jej członkowie nie mogą jej opuścić. Pełnomocnikiem grupy musi być adwokat lub radca prawny. Zgodnie z ustawą, w przypadku wygranego procesu wynagrodzenie dla pełnomocnika może wynieść do 20 proc. zasądzonej kwoty.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes Amber Gold uspokaja klientów -_ Amber Gold nie ma żadnego rachunku bankowego, z którego mogłaby wypłacać jakiekolwiek środki _ - twierdzi Marcin Plichta.
Sprawdź, czy twoja lokata jest bezpieczna. KNF ostrzega Czy nasze oszczędności są aż tak zagrożone, że konieczna jest specjalna akcja rządu?
KNF ostrzega przed tą spółką. Słusznie? Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że umieściła spółkę Amber Gold na liście ostrzeżeń publicznych.
banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)