Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
04.12.2013 17:10

KNF będzie ostrzegał przed parabankami w radiu i telewizji

Jest nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(domin_domin/iStockphoto)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym - poinformowała prezydencka kancelaria. Nowelizacja ma m.in. chronić konsumentów przed parabankami.

W nowelizacji uregulowano kwestie publikacji tzw. ostrzeżeń publicznych KNF, które można znaleźć na stronie internetowej Komisji. Katalog zadań KNF został rozszerzony o nieodpłatne publikowanie w publicznym radiu i telewizji ostrzeżeń i komunikatów dotyczących zagrożeń w zakresie funkcjonowania rynku finansowego.

Na mocy nowelizacji KNF zyskała uprawnienia do podawania do publicznej wiadomości informacji o złożeniu zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw określonych w ustawach regulujących funkcjonowanie instytucji rynku finansowego - jednak bez danych osobowych. Informacje te będą zamieszczane na wyodrębnionej stronie internetowej KNF pod nazwą _ Lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego _.

Ustawa przewiduje też m.in., że przy udzielaniu kredytów konsumpcyjnych należy dokonywać oceny zdolności kredytowej klientów - będą musiały jej dokonywać banki i SKOK-i.

Ustawa reguluje także kwestie ważności terminu obowiązywania formularza informacyjnego. Projekt umowy, który klient otrzymuje od instytucji kredytowej, obowiązywałby jeden dzień. Doprecyzowano też termin _ stopa oprocentowania kredytu _ oraz kwestie ochrony danych osobowych klienta i danych związanych z sytuacją klientów. Inne zmiany dotyczą wprowadzeniu do polskiego prawa przepisów UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Trudna sytuacja SKOK-ów. Wyniki banków też pod presją Zobacz wnioski płynące z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego.
KNF przeciwko przejęciu BPH TFI przez Investors Holding Z przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych wynika, że pomimo zgłoszenia sprzeciwu przez KNF kupno akcji funduszu jest możliwe, ale wtedy kupujący nie będzie mógł wykonywać z nich prawa głosu.
KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Capital Park Prospekt dotyczy oferty publicznej akcji serii C i zamiaru ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym GPW akcji serii A, B, C i E spółki.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz