Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KNF poucza banki, jak stosować Rekomendację S

0
Podziel się:

Banki powinny zadbać o odpowiedni poziom zabezpieczeń już przy udzielaniu kredytu.

KNF poucza banki, jak stosować Rekomendację S
(PAP/Jacek Turczyk)

KNF sugeruje bankom, by przy wyznaczaniu maksymalnego poziomu wskaźnika LTV (wartości kredytu do wartości zabezpieczenia), uwzględniały okres kredytowania oraz zmienność na rynku walutowym.

Komisja podkreśla, że banki powinny zadbać o odpowiedni poziom zabezpieczeń już w momencie udzielania kredytu.

_ - Bank powinien określić wskaźnik LTV na właściwym poziomie już na etapie budowania polityki kredytowej. Ze względu na to, że uzyskiwanie zabezpieczeń po udzieleniu kredytu jest ograniczone możliwościami klienta i może prowadzić do trudnej sytuacji dla kredytobiorcy jak i banku, bank powinien zadbać o odpowiedni poziom zabezpieczeń już momencie udzielania kredytu, biorąc pod uwagę zmienność rynków _ - czytamy w komunikacie KNF.

KNF podkreśla, że Rekomendacja S kładzie nacisk na działania banków związane z budowaniem polityki kredytowej, jeszcze przed wydawaniem konkretnych decyzji kredytowych.

RAPORTY MONEY.PL O KREDYTACH I DEPOZYTACH
*Polacy zarobili na walutach 7,6 mld złotych * Właściciele kont dewizowych są o jedna trzecią bogatsi niż 9 miesięcy temu.
*Polacy sumienniej spłacają mieszkania niż samochody * Jak sprawdził Money.pl, niespłacane kredyty hipoteczne to zaledwie 6 proc. wszystkich zaległości w bankach.
*W 2008 roku Polacy pożyczali na potęgę * W ciągu 11 miesięcy 2008 roku zadłużenie gospodarstw domowych zwiększyło się o ponad 91 mld złotych.
*Ranking Money.pl: Najlepsze i najgorsze lokaty * Najwięcej zyskasz wpłacając pieniądze do VW Banku - wynika z rankingu Money.pl.

_ - Z uwagi na fakt, że jest to kompleksowy zbiór zasad, nie można posługiwać się jej zapisami selektywnie. Pełne zastosowanie rekomendacji pozwala na skuteczne jej wykorzystanie w zarządzaniu ryzykiem _ - czytamy dalej.

W związku z tym, banki powinny uwzględniać zmienność gospodarki, niestabilność kosztów pozyskiwania finansowania akcji kredytowej, zmiany na rynku zabezpieczeń oraz dostarczać klientowi wszelkich informacji dotyczących oceny ryzyka jakie ponosi klient, podkreśla Komisja.

| Rekomendacja S i S 2 |
| --- |
| KNF przyjęła Rekomendację S2, wprowadzającą obowiązek informowania klientów zainteresowanych kredytami walutowymi o kosztach spreadów w takich instrumentach oraz związanych z nimi ryzyk, w grudniu zeszłego roku. Pierwszą wersję Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie, wydała w 2006 roku Komisja Nadzoru Bankowego. W dokumencie tym zalecała m.in., aby począwszy od 1 lipca 2006 r. banki oferowały przede wszystkim kredyty hipoteczne w złotych, a jeśli klient zdecyduje się na kredyt denominowany w walucie obcej, by zdolność kredytową obliczać jak dla kredytów złotowych i powiększać kapitał kredytu do wyliczeń o dodatkowe 20 procent. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)