Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja bankowa - reaktywacja

0
Podziel się:

Posłowie znowelizowali uchwałę o zakresie prac komisji bankowej. Dzięki temu będzie mogła ona wznowić prace zawieszone we wrześniu.

Komisja bankowa - reaktywacja
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejm przywrócił możliwość działania bankowej komisji śledczej. Posłowie znowelizowali uchwałę o zakresie jej prac. To oznacza, że komisja może wznowić działalność, zawieszoną po tym, jak Trybunał Konstytucyjny we wrześniu uznał zakres jej prac za niezgodny z konstytucją.

Zgodnie z uchwałą, komisja ma zajmować się badaniem nieprawidłowości w działaniach organów państwa w procesie przekształceń niektórych banków. Będzie badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera i ministrów oraz tych członków Komisji Nadzoru Bankowego, którzy są desygnowani przez rząd. Nie będzie już natomiast zajmować się Narodowym Bankiem Polskim i nadzorem bankowym. To zakwestionował bowiem Trybunał Konstytucyjny.

Zawisza: Nowelizacja jest zgodna z konstytucjąGłosowanie poprzedziła niemal półtoragodzinna burzliwa dyskusja zwolenników i przeciwników komisji w proponowanym kształcie.

Posłowie odrzucili w głosowaniu wniosek SLD o to, by Sejm podjął uchwałę o rozwiązaniu komisji. Nie zgodzili się też z wnioskiem PO o odrzucenie uchwały o reaktywacji komisji.

Platforma Obywatelska już zapowiedziała, że zaskarży nową uchwałę - podobnie jak poprzednią - do Trybunału Konstytucyjnego.

Posłowie PO, powołując się na ekspertyzy przekonywali, że nowy zakres prac komisji jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Z kolei posłowie PiS, także opierając się na ekspertyzach utrzymywali, że nowe zadania komisji nie są sprzeczne z ustawą zasadniczą. Artur Zawisza powoływał się na cztery ekspertyzy, potwierdzające konstytucyjność dyskutowanego przez posłów projektu uchwały.

Zdaniem PiS, politycy PO boją się wznowienia prac komisji. Zbigniew Girzyński przypomniał słowa Józefa Oleksego z rozmowy z Aleksandrem Gudzowatym o tym, że atak na komisję śledczą jest nieprzypadkowy. Powiedział , że nie dziwi go histeria w SLD, ale nie rozumie dlaczego tej histerii ulega również PO. Apelował do posłów, aby zagłosowali za powołaniem komisji. "Pomóżcie oczyścić państwo" - wołał z trybuny sejmowej poseł Zbigniew Girzyński.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)