Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja chce gwarancji dla SKOK-ów

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rekomendować, by Skarb Państwa mógł udzielać gwarancji na kredyty zaciągnięte przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Komisja chce gwarancji dla SKOK-ów
(hr.icio/CC/Flickr)

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rekomendować, by Skarb Państwa mógł udzielać gwarancji na kredyty zaciągnięte przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową.

Na posiedzeniu komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym. Komisja opowiedziała się za wprowadzeniem jednej poprawki do propozycji rządu - dotyczącej terminu wejścia w życie zmian.

Projekt zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł udzielać gwarancji na kredyty zaciągnięte przez SKOK-i oraz Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową. Dzięki zmianom SKOK-i będą mogły korzystać z innych instrumentów wsparcia przewidzianych w ustawie.

Rząd chce też zobligować Komisję Nadzoru Finansowego do kontroli wykonania przez wszystkie instytucje finansowe, w tym SKOK-i, warunków umów o udzieleniu im wsparcia.

W uzasadnieniu do projektu resort finansów napisał, że mimo ponad dwóch lat obowiązywania ustawy żadna z instytucji finansowych objętych jej zakresem nie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie przez Skarb Państwa wsparcia przewidzianego w tej regulacji.

Według MF obecnie także nie ma konieczności wykorzystania narzędzi wsparcia dla instytucji finansowych, brakuje też sygnałów wskazujących na systemowe problemy banków czy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych z płynnością.

_ - Jednakże należy zauważyć, że nie można całkowicie wykluczyć ryzyka zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, które mogą wywołać negatywne tendencje na polskim rynku finansowym. Wydaje się, iż taka sytuacja może najbardziej zagrozić zapewnieniu płynności tym podmiotom _ - napisano w uzasadnieniu.

Według rządu działalność SKOK-ów, podobnie jak banków, może być narażona na ryzyko utraty płynności bardziej niż innych instytucji finansowych. Tymczasem kasy zarządzają aktualnie około 13 mld zł aktywów, a z ich usług korzysta około 2 mln osób.

Rząd przewidział, że zmiany wejdą w życie w najkrótszym z możliwych terminów, czyli z dniem ogłoszenia ustawy. Komisja zaproponowała jednak do projektu poprawkę zakładającą, że nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t40765.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/obligacje;ze;skok-ow;sejm;poparl,151,0,812951.html) Obligacje ze SKOK-ów? Sejm poparł Nowelizacja ustawy o obligacjach zakłada też, że BGK i Krajowy Fundusz Kapitałowy będą mogły emitować tzw. obligacje przychodowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t40765.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/skok-i;zadaja;informacji;od;prezydenta,57,0,810297.html) SKOK-i żądają informacji od prezydenta Chodzi o udostępnienie opinii, na podstawie których Bronisław Komorowski ograniczył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy o SKOK z konstytucją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/nowy;podatek;ma;dac;700;mln;zl;po;nowym;roku,44,0,841260.html) Nowy podatek ma dać 700 mln zł. Po Nowym Roku? Banki przerzucą na klientów koszty opłaty ostrożnościowej?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)