Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja poparła projekt ustawy o kredycie konsumenckim

0
Podziel się:

W środę sejmowa Komisja Prawa Europejskiego poparła rządowy projekt ustawy, który zakłada, że umowa o kredyt konsumencki

będzie musiała zawierać informację o całkowitym koszcie takiego kredytu. Projektem zajmie się podkomisja.

Ustawa nie odnosi się do drobnych kredytów, nie przekraczających 500 zł, jak również do kredytów powyżej 80 tys. zł. Ponadto nie obejmuje kredytów udzielanych na krócej niż trzy miesiące, niezależnie od kwoty.

Umowa o udzieleniu kredytu konsumenckiego będzie musiała mieć formę pisemną i będzie zawierać m. in. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu, wyliczoną według określonego wzoru. Taki wymóg będą musiały także spełniać ogłoszenia i reklamy publikowane przez kredytodawców. Dzięki temu konsumenci będą mogli porównać oferowane im kredyty na rynku.

Przygotowywane zapisy mają zagwarantować konsumentowi prawo do przedterminowej spłaty kredytu i zmniejszenie jego kosztów stosownie do czasu skrócenia jego spłaty. Umowy mają także zawierać zapis, umożliwiający konsumentowi odstąpienie od niej w ciągu 10 dni od jej zawarcia.

Projektowana ustawa przewiduje sankcje w przypadku nieprzestrzegania przepisów ustawy przez kredytodawcę, który w takim przypadku straci prawo do zapłaty oprocentowania i innych kosztów wynikających z umowy. Konsument będzie musiał jednak zwrócić kredyt w terminie określonym w umowie.

Kredytodawca, w przypadku zwłoki ze spłatą kredytu przez konsumenta, będzie mógł wypowiedzieć umowę bez względu na to ile zostało zaległych rat.

Konsumenci, których uprawnienia przewidziane w ustawie zostaną naruszone, mogą skorzystać z pomocy rzeczników konsumentów, którzy są uprawnieni do wnoszenia pozwów na rzecz konsumentów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)