Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura bankowa znowu rośnie

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w listopadzie wzrósł o 2,9 pkt., do 28,2 pkt. - poinformował we wtorek instytut Pentor, badający co miesiąc koniunkturę w bankach.

"Po październikowej korekcie Pengab powrócił do trendu wzrostowego, osiągając najwyższą w tym roku wartość" - napisał Pentor w komunikacie.

"Jest to zarazem najwyższa wartość syntetycznego wskaźnika koniunktury bankowej od dwóch lat i co ważniejsze, jest to pierwszy wzrost w listopadzie począwszy od trzech lat" - dodał.

Indeks Pengab w listopadzie tego roku był o 16,1 pkt. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zdaniem Eugeniusza Śmiłowskiego, prezesa Pentora w grudniu najprawdopodobniej indeks Pengab utrzyma trend wzrostowy.

"Jeśli nastąpi spadek to będzie to jedynie kosmetyczna zmiana, która nie spowoduje de facto odwrócenia wzrostowego trendu, w którym obecnie jesteśmy" - powiedział dziennikarzom Śmiłowski po wtorkowej konferencji Związku Banków Polskich.

Dodał, że indeks nie przekroczył jeszcze granicy 30 pkt., której przekroczenie oznaczałoby, że poprawa jest trwała. Indeks Pengab wzrósł w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego z 21,1 pkt. do 23,9 pkt., z przewagą kapitału krajowego wzrósł z 24,4 pkt. do 32,3 pkt., w bankach giełdowych wzrósł z 20,4 pkt. do 24,8 pkt., a w bankach spółdzielczych spadł z 35 pkt. do 31,4 pkt.

Spadł wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek - z 43,8 pkt. do 43,1 pkt. Wskaźnik ten był o 15,5 pkt. wyższy niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego.

"Na wysokim poziomie, choć nieco niższym niż przed miesiącem i dwoma, pozostaje wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury. Wyniki ekonomiczne osiągane przez placówki bankowe zdają się być jednak dużo lepsze niż publikowane przez centrale banków" - napisał Pentor.

Wkłady na rachunkach bieżących rosły w 44 proc. placówek, co oznacza 1 pkt proc. więcej niż w październiku. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 35 proc. placówek (spadek o 3 pkt. proc.), a podmiotów gospodarczych rosły w 45 proc. placówek (o 4 pkt. proc. więcej).

Lokaty terminowe rosły w listopadzie w 39 proc. placówek (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z październikiem), w segmencie gospodarstw domowych rosły w 35 proc. placówek, czyli było to o 6 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem, a podmiotów gospodarczych rosły w 35 proc. placówek (1 pkt proc. więcej). Lokaty terminowe spadły ogółem w 35 proc. oddziałów (spadek o 3 pkt. proc.).

Wkłady na walutowych rachunkach bieżących rosły w listopadzie w 32 proc. placówek, co oznacza wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z październikiem. Wkłady w tym segmencie na rachunkach ludności rosły w 30 proc. placówek (1 pkt proc. mniej niż w październiku), a podmiotów gospodarczych rosły w 26 proc. placówek (2 pkt. proc. więcej niż w październiku). Malały natomiast ogółem w 19 proc. placówek (5 pkt. proc. mniej niż w październiku).

Depozyty walutowe terminowe rosły w 42 proc. placówek (3 pkt. proc. więcej niż w październiku), malały w 14 proc. placówek (1 pkt proc. mniej niż w październiku), a nie uległy zmianie w 45 proc. placówek (1 pkt proc. mniej niż w październiku).

Akcja kredytowa rosła w listopadzie w 66 proc. placówek bankowych (wzrost o 2 pkt. proc. wobec października), a w 18 proc. malała (spadek o 1 pkt proc.). Nie zmieniła się w 16 proc. placówek, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Kredyty walutowe rosły w 23 proc. placówek (spadek o 3 pkt. proc. wobec października), malały w 38 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) a nie zmieniły się w 39 proc. placówek (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem).

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)