Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w bankach w maju pogorszyła się

0
Podziel się:

Koniunktura w sektorze bankowym pogorszyła się w maju, zarówno w zakresie ocen sytuacji, jak i prognoz, bankowcy dostrzegają spadek depozytów i wzrost kredytów

- wynika z badania Pentoru na zlecenie Związku Banków Polskich.

Wskaźnik koniunktury w bankach spadł w maju do 14,2 pkt. z 18,3 pkt. w kwietniu. W porównaniu z majem ubiegłego roku wskaźnik spadł o 3,7 pkt.

Wskaźnik ocen pogorszył się w porównaniu z kwietniem o 4,2 pkt. i wyniósł w maju 5,7 pkt., natomiast wskaźnik prognoz spadł w maju o 4 pkt. do 22,8 pkt.

'Maj nie przyniósł ocieplenia w koniunkturze bankowej, wręcz przeciwnie, jest to drugi najgorszy miesiąc od początku badań. Niższy wskaźnik koniunktury był tylko w grudniu ubiegłego roku' - poinformował Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentoru.

W grudniu wskaźnik koniunktury w bankach wyniósł 11,5 pkt.

29 proc. oddziałów banków ocenia, że ich sytuacja ekonomiczna poprawiła się, o 2 pkt. proc. mniej, niż w kwietniu. Pogorszenie nastąpiło w 9 proc. placówek, o 2 pkt. proc. więcej, niż w kwietniu, a 62 proc. nie odnotowało zmiany.

SPADAJĄ DEPOZYTY

Majowe badanie wykazało znaczny spadek depozytów.

'Depozyty spadają zdecydowanie, zarówno na lokatach bieżących, jak i terminowych, tak wśród gospodarstw domowych, jak i podmiotów gospodarczych' - powiedział Śmiłowski.

Wkłady na rachunkach bankowych rosły w maju w 31 proc. placówek bankowych, czyli o 9 pkt. proc. mniej, niż w kwietniu. 30 proc. oddziałów bankowych odnotowało spadek aktywności w zakresie depozytów, o 7 pkt. proc. więcej, niż miesiąc temu.

Wzrostu lokat a vista spodziewa się 34 proc. oddziałów banków, 21 proc. przewiduje spadek, a 46 proc. sądzi, że skala nie zmieni się.

Lokaty terminowe rosły w 33 proc. oddziałów banków (taki sam odsetek, jak miesiąc temu), a w 35 proc. spadały. Poprawy sytuacji spodziewa się 39 proc. placówek, o 8 pkt. proc. mniej, niż przed miesiącem. Spadku lokat spodziewa się 20 proc. badanych oddziałów, a 41 proc. nie oczekuje zmiany.

ROŚNIE LICZBA UDZIELANYCH KREDYTÓW

Maj był za to kolejnym miesiącem wzrostu liczby udzielanych kredytów złotowych.

'Widzimy wyraźną poprawę na rynku kredytów złotowych, ale nie ma poprawy na rynku kredytów walutowych' - powiedział Śmiłowski.

Kredyty złotowe rosły w 55 proc. placówek, o 8 pkt. proc. więcej, niż w kwietniu. Spadek kredytów zaobserwowało 21 proc. oddziałów banków, o 8 pkt. proc. mniej, niż przed miesiącem. Dalszego rozwoju akcji kredytowej spodziewa się 67 proc. placówek bankowych, a 9 proc. przewiduje spadek.

Natomiast kredyty walutowe rosły w 45 proc. placówek bankowych, o 4 pkt. proc. mniej, niż w kwietniu, a w 17 proc. placówek spadały, o 4 pkt. proc. więcej, niż w kwietniu.

SPADŁY OCZEKIWANIA INFLACYJNE

Oczekiwania dotyczące inflacji w grudniu spadły w maju do 4,4 proc. z 4,9 proc. prognozowanych przed miesiącem.

Menadżerowie oddziałów banków spodziewają się dalszego obniżania stóp procentowych. Bankowcy przewidują, że stopa lombardowa na koniec roku będzie wynosić 11,1 proc., wobec 11,6 proc. przewidywanych w kwietniu.

Natomiast oczekiwania dotyczące wysokości stopy redyskontowej na koniec roku obniżyły się do 9,7 proc. z 10,4 proc. przed miesiącem.

Obecnie, po kwietniowej obniżce stopa lombardowa wynosi 12,5 proc., stopa redyskonta weksli 11 proc., a referencyjna 9,5 proc.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)