Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Kredyty będą jeszcze droższe

0
Podziel się:

RPP podniesie jutro główną stopę procentową do poziomu 6 proc. - wynika z analizy Money.pl.

Kredyty będą jeszcze droższe
(PAP/Leszek Szymański)

RPP na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu zdecyduje o podniesieniu głównej stopy do poziomu 6 procent - wynika z analizy Money.pl. Kolejne podwyżki nadal są jednak możliwe.

Głównym wydarzeniem tego tygodnia dla rynku finansowego w Polsce jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zarówno analitycy jak i inwestorzy oczekują podwyżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych do 6 procent w przypadku głównej stopy procentowej. Decyzję członków Rady poznamy jutro.

Podniesienie stóp procentowych przez RPP spowoduje ponowny wzrost kredytów zaciągniętych w krajowej walucie. W zależności od wielkości zadłużenia będzie to od kilku, do kilkudziesięciu złotych miesięcznie więcej. Wzrośnie jednocześnie oprocentowanie depozytów i lokat. Osoby, które spłacają kredyty w walutach obcych mogą nadal cieszyć się z niskich rat.

Należy jednak zauważyć, że dla rynku istotny będzie fakt, czy decyzja Rady zakończy tegoroczny cykl podwyżek stóp procentowych. Nie jest bowiem wykluczona realizacja innego scenariusza.

Wszyscy za podwyżką

Według ankiety agencji Bloomberg przeprowadzonej wśród 21 instytucji finansowych w Polsce i za granicą wszystkie z nich spodziewają się podniesienia przez RPP głównej stopy procentowej do poziomu 6 proc. Podwyżka wydaje się więc przesądzona, jeśli wziąć jeszcze pod uwagę to, że za jej dokonaniem opowiadali się nie tylko _ jastrzębi _ członkowie Rady. Rynek z uwagą czeka jednak jeszcze na treść, jaka zostanie zawarta w komentarzu do decyzji.

Obecnie kontrakty na przyszłą wartość stopy procentowej (kontrakty FRA) wskazują na dalszą możliwość zacieśniania polityki monetarnej przez RPP. Oczekiwana stopa 3-miesięcznego Wiboru za 3 miesiące jest na poziomie 6,81 proc., podczas, gdy za 12 miesięcy na 6,74 proc. Według analityków z banku Pekao SA oznacza to także, że ryzyko inflacji wydaje się mieć zdecydowanie trwalszy charakter.

Inflacja pod kontrolą?

Zdaniem ekonomistów z banku BGŻ czynnikami hamującymi inflację powinny pozostać mocny złoty oraz gasnący popyt konsumpcyjny. Jednocześnie, na poziom przyszłej inflacji niemały wpływ będą miały dotychczas dokonane podwyżki stóp procentowych.

| Sławomir Skrzypek, prezes NBP i przewodniczący RPP |
| --- |
| Niewątpliwie w tym roku czeka nas jeszcze jeden szczyt, po czym już inflacja skieruje się powoli w kierunku najpierw górnego pasma odchyleń, a potem celu. Wzrost cen energii i gazu, na co polityka monetarna nie ma żadnego wpływu, będzie się przenosił na kolejne elementy cen i w związku z tym będzie on niewątpliwie poważnym czynnikiem podnoszącym inflację. Tempo aprecjacji złotego może utrudniać naszym przedsiębiorstwom eksportowym adaptację do tej sytuacji, choć sygnały z ich strony pokazują, że radzą sobie dobrze. _ Wypowiedź z 14.05.2008 r. _ |

Z kolei dla rynku akcji ewentualne zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych wcale nie oznacza natychmiastowej poprawy nastrojów.

- _ W przypadku scenariusza bazowego zakładającego podwyżkę stóp procentowych, spodziewamy się systematycznej aprecjacji złotego, ale w mniejszej skali. Perspektywy dla rynku akcji są w głównej mierze zdeterminowane przez czynniki globalne i dopóki nie nastąpi wyraźny spadek obaw inwestorów i wzrost apetytu na ryzyko, to nie spodziewałbym się znaczącej poprawy notowań światowych indeksów, a w szczególności wyników giełd w krajach rozwijających się, w tym w Polsce _- mówi Money.pl, Adam Antoniak ekonomista z BPH.

Stopy mogą nadal rosnąć

Czy główna stopa procentowa na poziomie 6 proc. wystarczy, aby skutecznie zdusić rosnącą inflację w Polsce? Opinie wśród analityków są podzielone. Wiele bowiem zależy również od rozwoju sytuacji na rynkach globalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - Jeżeli ECB zdecyduje się podnieść stopy o 25 pkt bazowych w lipcu (do 4,25 proc.), jak sugerował J.C.Trichet podczas ostatniej konferencji po posiedzeniu rady zarządzającej, a projekcja inflacyjna wskaże na utrzymywanie się inflacji wyraźnie powyżej celu NBP, to stopy mogą wzrosnąć w tym roku nawet do 6.50 proc. W takim wypadku kolejnej podwyżki spodziewałbym się już w lipcu _- dodaje Antoniak.

| Andrzej Wojtyna, członek RPP |
| --- |
| Można się obawiać powstania efektów drugiej rundy, co może oznaczać, że jeżeli utrwali sie˛ pogląd o wyższej inflacji, to może oznaczać żądania podwyżek płac. Problemem inflacji, która wymknęła się z ryzów nie tylko w Polsce, są tak zwane szoki, z jednej strony szok żywnościowy, z drugiej szok energetyczny. Teraz problemem jest to, że optymalny okres powrotu do celu inflacyjnego jest dłuższy niż to było wcześniej. _ Wypowiedź z 05.06.2008 r. _ |

W ostatnich komentarzach członkowie Rady podkreślali więc m.in. znaczenie najnowszej projekcji inflacji, która będzie oparta na nowym modelu prognostycznym oraz polityki ECB. To wyraźnie pokazuje, że właśnie tu leży klucz do perspektyw polityki monetarnej w drugiej połowie roku.

| Dariusz Filar, członek RPP |
| --- |
| Nasze pole manewru w stronę dalszego zacieśniania polityki pieniężnej nieco się rozszerza, czy inaczej mówiąc, że chcąc osiągnąć ten efekt końcowy, czyli powrót do celu inflacyjnego na poziomie 2,5%, możemy, czy też będziemy musieli, wykonać więcej ruchów. Decyzje o ewentualnych dalszych podwyżkach będą zależały dlatego, co pokaże czerwcowa projekcja inflacyjna i na ile później znajdzie ona potwierdzenie w napływających danych z gospodarki. Tej przyszłości nie chciałbym jakoś w twardy sposób przesądzać, ale taki scenariusz dalszego zacieśniania też należy brać pod uwagę. _ Wypowiedź z 05.06.2008 r _ |

A Szwajcaria pod prąd...

W ubiegłym tygodniu bank centralny w Szwajcarii nie zdecydował się o podniesieniu stóp procentowych, choć oczekiwania były zupełnie inne.

- _ Decyzja banku była zaskoczeniem dla inwestorów, którzy oczekiwali, że SNB podwyższy stopę o 25 pkt bazowych. Oczekiwania co do wzrostu stopy procentowej były wynikiem wzrostu inflacji w Szwajcarii w maju do poziomu 2,9 proc. r/r najwyższego od 15 lat. Również jasna zapowiedź podwyżki stóp przez ECB zwiększyła prawdopodobieństwo wzrostu stóp w Szwajcarii, skoro polityka monetarna SNB jest silnie skorelowana z ECB _ - czytamy w komentarzu Pekao SA.

Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie spowodowało spadek stopy 3-miesięcznego Liboru i osłabienie franka szwajcarskiego. Szef centralnego banku w Szwajcarii, Jean-Pierre Roth stwierdził, że stopy dla franka będą mogły pozostać bez zmian jeszcze przez jakiś czas. W tym względzie szef SNB bardziej martwi się o stan krajowej gospodarki, która w ostatnim kwartale urosła zaledwie o 0,3 proc.

FED w blokach startowych

W środę, oprócz RPP, decyzję o stopach procentowych będzie podejmował FED. Efekt spotkania szefów banków rezerwy federalnej, poznamy grubo po godzinie 20. naszego czasu. Po serii obniżek stop procentowych kolejne rozluźnienie polityki monetarnej w USA wydaje się już mało prawdopodobne.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

Paweł Satalecki, analityk Seria siedmiu obniżek stóp procentowych w USA najprawdopodobniej dobiegła końca. Poziom 2 proc. może okazać się punktem zwrotnym w najnowszej historii działań FED, jednak dzisiejsze posiedzenie nie będzie jeszcze tym kulminacyjnym. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że FED nie zmieni stóp. Z pewnością możemy zapomnieć o kolejnych obniżkach kosztu pieniądza. Wysoka inflacja (4,2 proc. w skali roku), ceny ropy oraz żywności, bardzo skutecznie wybiły Benowi Bernanke i jego kolegom taki pomysł z głowy. Sam szef banku zapowiedział zresztą ostatnio, że _ zagrożenie recesją już minęło _, co rynek odczytał na początku jako zapowiedź zwrotu w polityce FED. To jednak przedwczesny sygnał: amerykańska gospodarka, mimo braku recesji (spadku PKB) ma kłopoty: rynek nieruchomości znajduje się nadal w
najgorszym od lat stanie, a wielkie amerykańskie banki wciąż mają kłopoty z płynnością. Specjaliści z USA zwracają także uwagę, że FED z reguły nie zmienia swoich decyzji podczas okresu kilku miesięcy poprzedzających wybory prezydenckie (te odbędą się w listopadzie). Wychodzi więc na to, że stopy procentowe w USA pozostaną bez zmian. I taki stan może się jeszcze utrzymać przynajmniej do IV kwartału tego roku. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)