Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty hipoteczne. Na rynek wraca spokój?

0
Podziel się:

Część ekspertów uważa, że kredyty hipoteczne będą droższe i trudniej dostępne.

Kredyty hipoteczne. Na rynek wraca spokój?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Część ekspertów uważa, że kredyty hipoteczne będą droższe i trudniej dostępne. *

Od kilku tygodni w związku ze światowym kryzysem finansowym i problemami z płynnością, banki zaczęły gwałtownie zaostrzać warunki przyznawania kredytów.

Niektóre instytucje, wręcz wstrzymały przyznawanie kredytów inne oczekują od klientów wkładu własnego na poziomie 20 - 30 procent wartości nieruchomości.

Jednak teraz zdaniem Andrzeja Wolskiego dyrektora generalnego Związku Banków Polskich, atmosfera wokół kredytów hipotecznych uspokaja się.

Andrzej Wolski wyjaśnia, że polskie banki musiały tak zareagować by, zabezpieczyć się przed ewentualnymi kłopotami finansowymi klientów.

Wolski wyjaśnia, że po zapewnieniach rządu i decyzjach Narodowego Banku Polskiego, na rynek międzybankowy i kredytowy powoli zaczyna wracać zaufanie.

POSŁUCHAJ DYREKTORA ZBP:

Andrzej Wolski wyraził nadzieję, że okres utrudnień dla kredytobiorców za kilka miesięcy może minąć.
Również eksperci rynkowi oceniają, że pomoc banku centralnego wpłynęła na zmniejszenie obaw banków przed udzieleniem kredytów hipotecznych.

Mimo optymizmu, ekonomista Piotr Kalisz podkreśla, że na razie jednak nie należy spodziewać się, że łatwo będzie otrzymać pożyczkę na mieszkanie.

POSŁUCHAJ EKSPERTA:

Mateusz Ostrowski, analityk rynku kredytowego podkreśla, że minie zapewne jeszcze wiele czasu zanim sytuacja w miarę łatwego przyznawania kredytów powróci. Ostrowski dodaje, że obecnie klienci muszą starać się o przyznanie kredytu w kilku bankach na raz.

POSŁUCHAJ ANALITYKA RYNKU KREDYTOWEGO:

Problemy z kredytami wpływają na rynek nieruchomości. Pośrednicy nieruchomości już mówią o zastoju i spadku cen mieszkań.

Jarosław Skoczeń z największego biura nieruchomości w Polsce podkreśla, że coraz mniej osób jest w stanie spełnić wymogi stawiane przez banki jak choćby wkład własny.

POSŁUCHAJ EKSPERTA:

W Warszawie na rynku wtórnym obecnie jest około 40 tysięcy mieszkań, które są wystawione na sprzedaż.

nieruchomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)