Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty hipoteczne
27.08.2013 15:18

Kredyty hipoteczne w Polsce. Odbicie po dwóch latach spadków

Zdaniem ekspertów ożywieniu sprzyjają niskie stopy procentowe i lepsze dane gospodarcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maszewski/Reporter)

W drugim kwartale tego roku wzrosła wartość oraz liczba udzielonych przez banki kredytów mieszkaniowych - podaje Związek Banków Polskich. Zdaniem ekspertów ożywieniu na rynku kredytów hipotecznych sprzyjają niskie stopy procentowe i lepsze dane gospodarcze.

Jacek Furga ze Związku Banków Polskich powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że wartość udzielanych kredytów hipotecznych wzrosła po raz pierwszy od drugiego kwartału 2011 roku.

_ - Mieliśmy dwa lata spadków. Po ośmiu kwartałach mamy odbicie _ - podkreślił. To - jak tłumaczył - efekt m.in. wzrostu zdolności kredytowej Polaków, spowodowany głównie dalszym obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w maju i w czerwcu, przy marżach kredytowych pozostających na niezmienionym poziomie.

Z raportu ZBP wynika, że w drugim kwartale br. banki udzieliły 44 tys. 79 kredytów mieszkaniowych o wartości blisko 9,2 mld zł, czyli odpowiednio o ok. 6 i 14 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br. _ - Nastąpiło również lekkie odbicie w górę, jeśli chodzi o średnią wartość kredytów, przekracza ona 200 tys. złotych _ - powiedział.

99,5 proc. kredytów banki udzielają w złotych, a tylko 0,3 proc. we franku szwajcarskim. Furga ocenił, że w kolejnych miesiącach dalszemu ożywieniu na rynku mieszkaniowym mogą sprzyjać niskie stopy procentowe oraz coraz lepsze dane dotyczące koniunktury w gospodarce.

Dane ZBP wskazują również na to, że liczba nowo zawartych umów kredytowych w drugim kwartale wzrosła o 50 tys. 833 w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r. Na koniec pierwszego półrocza było ich 1 mln 789 tys. 156.

Łączne zadłużenie Polaków z tytułu kredytów hipotecznych w drugim kwartale wyniosło 328,674 mld zł, czyli wzrosło o ok. 2,4 proc. wobec pierwszego kwartału.

Furga zwrócił uwagę, że rośnie też liczba transakcji mieszkaniowych na rynku pierwotnym, finansowanych środkami własnymi. Dodał, że w ostatnim czasie ceny transakcyjne mieszkań niewiele się zmieniły. W drugim kwartale największy spadek cen dotyczył m.in. Poznania i wyniósł 43 zł za metr kwadratowy lokalu w porównaniu z poprzednim kwartałem. Średnia cena transakcyjna wzrosła natomiast najbardziej we Wrocławiu - o 74 zł.

_ - W porównaniu rocznym we wszystkich miastach, wyłączając Białystok, zanotowano spadek średniej ceny transakcyjnej _ - dodał. Największe przeceny wystąpiły m.in. w Łodzi i Krakowie - po około 7 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/m219282.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/inwestycje;w;mieszkania;najbardziej;oplacalne;na;slasku,32,0,1367840.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Inwestycje w mieszkania. Tam najkorzystniej Średnia rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem dla koszyka 17. największych miast w Polsce sięga... .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m276416.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/program;mdm;prawie;gotowy;tak;oceniaja;go;eksperci,100,0,1350500.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rządowe dopłaty do kredytów niewypałem? Wsparcie powinno trafić do 115 tys. młodych ludzi. Eksperci mówią: _ Za mało pieniędzy, za dużo ograniczeń, ale... _ .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m141729.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/takich;mieszkan;deweloperzy;buduja;najwiecej,95,0,1346911.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tych mieszkań jest najwięcej na rynku Analitycy przeanalizowali ofertę mieszkaniową deweloperów pod względem liczby pokoi w poszczególnych mieszkaniach w pięciu miastach w kraju.
Tagi: kredyty hipoteczne, kredyty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, czołówki, pap, banki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz