Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty zdrożeją!

0
Podziel się:

Banki namieszały w Londynie, Polacy więcej zapłacą za kredyty.

Kredyty zdrożeją!
(PAP/DPA)
bFeMCHyZ

Polscy kredytobiorcy zadłużeni w walutach obcych mogą się spodziewać wzrostu wysokości spłacanych rat. Powód? Jak donosi tvn24.pl, wzrośnie stawka LIBOR, na podstawie której banku ustalają oprocentowanie kredytów walutowych.

LIBOR wzrośnie z bardzo szczególnego powodu. Dotychczas banki zaniżały jego wartość podając nieprawdziwe dane. Teraz londyńska organizacja BBA - która na podstawie danych z banków wylicza stawkę LIBOR - wykryła nieprawidłowości. LIBOR zostanie skorygowany, czyli podniesiony - podaje tvn24.pl.

LIBOR (London Interbank Offer Rate) odzwierciedla _ cenę pieniądza _ na rynku międzybankowym w Londynie. Stawka LIBOR-u to oprocentowanie, według którego banki pożyczają sobie pieniądze.

bFeMCHzb

Banki codziennie raportują, po jakich stawkach pożyczają sobie pieniądze, a BBA wylicza średnią. Tak powstaje LIBOR, według którego także polskie banki wyliczają oprocentowanie kredytów denominowanych w popularnych frankach szwajcarskich, czy cieszących się mniejszym wzięciem dolarach.

SPRAWDŹ:

W większości przypadków oprocentowanie kredytu to LIBOR plus marża banku. Jeśli LIBOR dla franka spada, kredyty w tej walucie tanieją, gdy rośnie, drożeją. LIBOR może się zmieniać z wielu powodów, najczęściej jednak jego wysokość jest uzależniona od wysokości stóp procentowych - tak jak decyzje RPP mają swoje przełożenie na WIBOR.

bFeMCHzh

Dziś szwajcarski bank poinformował, że nie podnosi stóp procentowych, a mimo to kredyty we frankach nieco zdrożeją. Przez korektę LIBOR-u polscy kredytobiorcy zapłacą nawet do 10 złotych więcej za każde pożyczone 100 tysięcy złotych.

bFeMCHzC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)