Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys finansowy. Banki centralne są teraz niezastąpione

0
Podziel się:

Po wybuchu kryzysu finansowego G20 pozostaje forum dyskusyjnym, które nawet nie ma stałego sekretariatu.

Kryzys finansowy. Banki centralne są teraz niezastąpione
(SIPA/East News)

_ Le Point _ podsumowuje w swym najnowszym wydaniu zmiany, jakie nastąpiły w strefie euro i na świecie w ciągu pięciu lat od wybuchu kryzysu finansowego. UE musi się bardziej zintegrować, lub nie przetrwa - konkluduje francuski tygodnik.

Pierwszą oznaką kryzysu finansowego, który przyszedł do Europy z USA było - 9 sierpnia 2007 roku - zamrożenie przez francuski bank BNP Paribas rewaloryzacji jego trzech funduszy, które inwestowały w amerykańskie kredyty hipoteczne - przypomina _ Le Point _ - Europejski Bank Centralny zareagował jeszcze tego samego dnia, by zwiększyć płynność europejskiego systemu bankowego, przywrócić zaufanie na rynku bankowym i sprawić, by instytucje finansowe nadal pożyczały sobie nawzajem pieniądze.

Co wynikło z największego globalnego załamania finansowego od czasu wielkiego kryzysu, które nastąpiło wkrótce potem? - rozważa francuski tygodnik.

Niezastąpione stały się banki centralne - to jedna z największych zmian związanych z wybuchem kryzysu. EBC, by zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu i zapaści międzynarodowego systemu finansowego _ zalał _ banki pieniędzmi tuż po załamaniu w USA - wyjaśnia _ Le Point _.

BCE nie zawahał się też zaangażować w pewnym momencie w program limitowanych zakupów papierów dłużnych krajów zagrożonych. Akcja taka będzie zapewne wkrótce podjęta ponownie wobec długu Hiszpanii i Włoch, jeśli kraje te zgodzą się zwrócić o pomoc do UE - dodaje tygodnik, odnosząc się do nowego planu szefa EBC, Mario Draghiego, który zapowiedział, że jego bank _ zrobi wszystko, co w jego mocy _, by ratować strefę euro.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;gospodarka;zaczyna;odczuwac;kryzys;amerykanskie;medie;alarmuja,253,0,1140221.html) *Kryzys w końcu dogoni polską "zieloną wyspę" * Polskę w końcu dogoni kryzys, którego udało nam się uniknąć w 2008 roku? Wszystko wskazuje na to, że tak. Interwencja amerykańskiego Rezerwy Federalnej (Fed) poszła jeszcze dalej. Bank centralny USA dokonał _ masowych zakupów długu publicznego _ w ramach akcji zwanej poluzowaniem ilościowym (ang. quantitative easing).

Wobec skali kryzysu, z inicjatywy ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii gordona Browna i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, dwa miesiące po upadku amerykańskiego banku-kolosa Lehman Brothers, 15 listopada 2008 roku zwołano szczyt G20, by ustalić kroki mające uspokoić _ wstrząsy ekonomiczne _ na całym świecie.

_ Rezultaty były jednak skromne _ - ocenia francuski tygodnik, niewiele osiągnięto nawet w sprawie walki z _ rajami podatkowymi _, czy też w kwestii globalnych regulacji finansowych. _ Blisko cztery lata później G20 pozostaje forum dyskusyjnym, które nawet nie ma stałego sekretariatu _ - pisze _ Le Point _.

Kryzys _ sprowadził banki na ziemię _ - ocenia tygodnik. _ Główni winowajcy kryzysu toksycznych kredytów hipotecznych _, czyli instytucje finansowe muszą poddać się nowym regulacjom, które, jak się oczekuje, będą wprowadzone na całym świecie. Banki muszą wzmocnić swe kapitały w stosunku do skali udzielanych przez siebie kredytów. Niesie to jednak ze sobą pewne ryzyko, _ zwłaszcza w Europie, gdzie firmy są szczególnie zależne od finansowania bankowego _ - wyjaśnia _ Le Point _.

W opinii tygodnika, _ stało się pewne, że banki nie uzyskają już takiej rentowności jak dawniej _.

Kolejna ważna zmiana, to to, że uznawane niegdyś za szczególnie bezpieczną inwestycję rządowe papiery dłużne stały się ryzykowne. _ Od czasu restrukturyzacji długu Grecji wizja europejskiego kraju, który nie będzie w stanie zwrócić swego długu nie wydaje się już całkiem nierealna _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m36588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/idealny;moment;na;hosse;spolki;rozdaja;pieniadze,21,0,1139733.html) *Kiedy będzie hossa na giełdzie? Moment na początek idealny * Analiza giełdowa Money.pl wskazuje, że giełda jest gotowa na wzrosty. Trzeba tylko ważnego impulsu. W klimacie, w którym inwestorzy poczuli nagle awersję do ryzyka, obligacje krajów pogrążonych w największych tarapatach stają się niepożądane i pieniądze lokowane są w długach USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. W niektórych przypadkach inwestorzy wolą wręcz ujemnie oprocentowane papiery dłużne stabilnych krajów - przypomina _ Le Point _, zastanawiając się: _ Jak długo taka sytuacja może się utrzymać? _

Ponieważ oprocentowanie długów poszczególnych państw osiąga w niektórych przypadkach rekordową wysokość, kolejną konsekwencją kryzysu jest to, że kraje zachodnie muszą zaangażować się teraz w równoważnie swych finansów i zmniejszanie długu publicznego - wylicza dalej tygodnik.

_ Europa musi się zjednoczyć lub umrze _ - ostrzega w konkluzji _ Le Point _. _ Dług publiczny strefy euro jest z grubsza porównywalny do długu Wielkiej Brytanii i niższy nawet niż w USA. Ale strefa cierpi z powodu niedoskonałości systemu wspólnej waluty _.

W Europie uwidocznił się podział na konkurencyjną i uprzemysłowioną Północ i gorzej radzące sobie Południe - tygodnik przytacza kolejną pochodną kryzysu - To dlatego podczas czerwcowego szczytu UE uzgodniono pogłębienie integracji budżetowej i ekonomicznej Unii. To jednak bardzo _ długofalowy projekt _ - ocenia _ Le Point _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Monti osłabia demokrację". Niemcy wściekli Niemieccy politycy skrytykowali Mario Montiego, który w wywiadzie dla tygodnika Der Spiegel zasugerował, że w sprawach unijnych rządy powinny działać bardziej niezależnie od parlamentów w swoich krajach.
Wezwał EBC do wykupu obligacji zadłużonych _ Dlaczego w przypadku publicznych papierów dłużnych Portugalii i Irlandii EBC nie wprowadził jeszcze w życie zaleceń swego prezesa Mario Draghiego? _
Euro poniżej 4 złotych. Czy frank stanieje do 3 zł? Złoty już dawno nie był tak mocny. Przeczytaj w analizie Money.pl, czy urośnie w siłę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)