Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Kryzys hipoteczny w USA powraca z impetem

0
Podziel się:

Bankom grozi fala pozwów przez rażące zaniedbania przy sprzedaży obligacji hipotecznych.

Kryzys hipoteczny w USA powraca z impetem
(jimwhimpey/CC/Flickr)

Amerykańskim bankom grozi fala pozwów z powodu rażących zaniedbań przy sprzedaży obligacji hipotecznych oraz przymusowych licytacjach. JP Morgan i Bank of America wstrzymały licytacje, żeby zbadać poszczególne przypadki.


Skandal wokół bezprawnych przymusowych licytacji nieruchomości przez amerykańskie banki zatacza coraz szersze kręgi. Według doniesień mediów dochodzenie wszczęła już amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Eksperci spodziewają się, że może to doprowadzić do fali pozwów przeciwko bankom, które w okresie boomu sprzedawały inwestorom sklecone niedbale obligacje hipoteczne.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t75513.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bernanke;nie;zniechecil;inwestorow,238,0,586222.html) Bernanke nie zniechęcił inwestorów
Instytucje te mogą być zmuszone do przyjęcia ze stratami instrumentów finansowych o wartości ponad biliona dolarów.

- _ Jeżeli sądy dopuszczą te pozwy, sytuacja może wyglądać jak w 2008 roku _, mówi Joshua Rosner, dyrektor zarządzający niezależnej firmy badawczej Graham Fisher. Chodzi o instrumenty finansowe, których spadek wartości doprowadził w 2007 roku do wybuchu kryzysu finansowego.

Tydzień temu Wall Street wstrząsnął skandal, którego początki sięgają okresu boomu na amerykańskim rynku nieruchomości. Powodem są pozwy właścicieli nieruchomości, których banki pozbawiły niesłusznie domów. Instytucje te dochodziły swoich praw wobec dłużników, którzy nie spłacali swoich kredytów hipotecznych. Amerykańscy prokuratorzy są zdania, że w setkach tysięcy przypadków były to postępowania bezprawne.

Niektórzy właściciele domów nie zalegali ze spłatami kredytów, w innych przypadkach bank nie był w stanie udowodnić, że w przypadku niewypłacalności klienta to właśnie bank jest faktycznym właścicielem domu. W okresie boomu do 2007 roku banki udzielały kredytów hipotecznych w takim tempie, że dokumentacja kredytowa nie była nawet prawidłowo archiwizowana. Ponadto do dokumentacji swoich wniosków o egzekucję sądową banki podchodzą tak niechlujnie, że przymusowymi licytacjami byli dotknięci także wypłacalni klienci.

Od kilku dni sprawą zajmują się politycy i prokuratorzy, którzy domagają się teraz od banków wprowadzenia moratorium na egzekucje sądowe. Duże banki jak JP Morgan i Bank of America wstrzymały same z siebie licytacje nieruchomości, aby ponownie zbadać poszczególne przypadki.

Powstała sytuacja może ułatwić inwestorom pozywanie banków i domaganie się wycofania sprzedanych już obligacji hipotecznych (CDO). Rosner jest zdania, że pozwy mogą dotyczyć instrumentów finansowych z okresu boomu przed 2007 rokiem, a ich ówczesna wartość mogła wynosić nawet 1,34 bln dolarów. Ponieważ wartość tych obligacji jest dzisiaj o wiele mniejsza, po ich uchyleniu banki odnotowałyby gigantyczne straty. Zdaniem adwokatów powodowie nie musieliby nawet udowadniać, że zostali oszukani.

_ - Wystarczy udowodnić, że dokumentacja instrumentów finansowych była błędna, wtedy bank musi przyjąć z powrotem instrument finansowy po cenie wyjściowej _, mówi David Grais, partner w kancelarii adwokackiej Grais & Ellsworth.

Jak dotychczas pozwy nie były zbyt skuteczne. Powodem jest prawo, zgodnie z którym pozew musi być wniesiony przez 25 proc. posiadaczy takich obligacji. W minionym tygodniu nowojorski sąd odrzucił pozew funduszu hedgingowego Greenwich Financial przeciwko Bank of America, ponieważ fundusz nie zgromadził wystarczająco wielu posiadaczy danych obligacji. _ - Skandal może teraz spowodować, że coraz więcej inwestorów odważy się składać pozwy _, mówi Grais. Dla pewności JP Morgan odłożył już 1,3 mld dolarów na koszty adwokackie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t78260.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/najdrozsze;banki;swiata,41,0,610857.html) Najdroższe banki świata Amerykańskie banki straciły na wartości wskutek kryzysu, jednak w międzyczasie udało im się znowu stanąć na nogi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t15586.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/szefowie;amerykanskich;bankow;drza;o;posady,131,0,445827.html) Szefowie amerykańskich banków drżą o posady Akcjonariusze chcą głów menadżerów Citigroup i Bank of America. Mimo niezłych wyników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t19104.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chinskie;marki;atakuja;swiatowe;rankingi,207,0,337615.html) Chińskie marki atakują światowe rankingi W ciągu roku ich wartość wzrosła o 51 procent i wynosi obecnie 124 mld dolarów.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)