Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Niemcy twierdzą, że plan jest uczciwy

0
Podziel się:

- Tym samym osiągnęliśmy to, co zawsze uważaliśmy za słuszne - podkreślił niemiecki minister finansów.

Kryzys na Cyprze. Niemcy twierdzą, że plan jest uczciwy
(PAP/EPA/KAY NIETFELD)

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble uznał, że rozwiązanie dla Cypru jest uczciwe, mimo ogromnego obciążenia dla wierzycieli i klientów. Celem było doprowadzenie do tego, by rozdęty sektor bankowy partycypował w kosztach - mówił.

_ Tym samym osiągnęliśmy to, co zawsze uważaliśmy za słuszne _ - podkreślił Schaeuble, który w Berlinie przedstawiał niemieckim dziennikarzom szczegóły porozumienia zawartego w Brukseli z władzami Cypru w nocy z niedzieli na poniedziałek przez ministrów finansów strefy euro i kierownictwo MFW.

_ Dzięki temu rozwiązaniu Cypr ma szanse na odzyskanie utraconego zaufania _ - dodał minister.

Niemieccy deputowani przyjrzą się planowi dwukrotnie, zgodnie z niemieckim prawem dotyczącym wykorzystania europejskiego funduszu ratunkowego EMS. Niemcy mają największy wkład w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, z którego m.in. będą pochodziły pieniądze na ratowanie Cypru.

Schaeuble poinformował, że dwa głosowania powinny odbyć się najpóźniej w trzecim tygodniu kwietnia.

Z kolei francuski minister finansów Pierre Moscovici powiedział, że od początku opowiadał się za rozwiązaniem kryzysowej sytuacji na Cyprze, które wyklucza opodatkowanie depozytów bankowych poniżej 100 tys. euro.

_ - Jest ochrona depozytów. To zasada, która powinna być nienaruszalną zasadą Unii Europejskiej _ - powiedział Moscovici dziennikarzom. - _ Francja zawsze miała takie stanowisko. Od początku go broniłem i to ono ostatecznie zwyciężyło _ - dodał.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Nikozja ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę, czyli KE, EBC i MFW.

Czytaj więcej w Money.pl
Moody's obniżył rating cypryjskich banków Moody's obniżył noty Bank of Cyprus, Laiki Popular Bank i Hellenic Bank.
Cypr zamrozi kapitał w bankach? Tego domaga się Unia _ Wiarygodność tamtejszych banków została podkopana i żaden inwestor nie ulokuje już w przyszłości swego kapitału w tym kraju. _
Policja w mieszkaniu Lagarde. Oczyszczą ją z zarzutów? Chodzi o oskarżenia związane z przyznaniem wysokiego odszkodowania biznesmenowi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)