Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys oszczędził banki w Polsce

0
Podziel się:

Pentor: Banki w kraju były odporne na zawirowania na światowych rynkach.

Kryzys oszczędził banki w Polsce
(Dwphotos/Dreamstime.com)

Zdaniem Polaków światowy kryzys finansowy miał mniejszy wpływ na sytuację i kondycję banków w Polsce niż za granicą - wynika z badania opinii wykonanego przez Pentor. Zdaniem respondentów, banki w kraju były bardziej odporne na zawirowania na światowych rynkach.

Według 52 proc. badanych kryzys miał wpływ na banki działające w Polsce, a 62 proc., że miał wpływ na banki działające za granicą. 38 proc. badanych uważa, że raczej nie lub zdecydowanie nie miał wpływu na sytuację banków w Polsce, a 18 proc., że nie miał wpływu na sytuację banków działających za granicą.

Z badania wynika, że bankom polskim i z przewagą polskiego kapitału ufa 81 proc. badanych; nie ufa im 13 proc. Bankom zagranicznym i z przewagą kapitału zagranicznego ufa 45 proc. badanych, a nie ma zaufania 36 proc.

Większość badanych - 71 proc. - opowiada się za sprzedażą BZ WBK bankowi z polskim kapitałem. Za sprzedażą BZ WBK bankowi z obcym kapitałem jest 15 proc. badanych. 14 proc. nie ma zdania na ten temat. 45 proc. pytanych przez Pentor Polaków uważa, że PKO BP powinien kupić BZ WBK, a 10 proc, że nie powinien tego robić. Dla 37 proc. badanych to, czy PKO BP kupi BZ WBK, jest obojętne. Według większości badanych - 79 proc. - kupno BZ WBK przez polską instytucję gwarantuje klientom bezpieczeństwo ich środków finansowych. 12 proc. nie zgadza się z takim zdaniem.

73 proc. Polaków uważa, że nasz rząd powinien wspierać PKO BP w zakupie BZ WBK. 19 proc. jest zdania przeciwnego.

Właściciel 70,4 proc. udziałów BZ WBK, irlandzki bank AIB zmuszony jest sprzedać polski bank, ponieważ musi się rekapitalizować i zwiększyć rezerwy o 7,4 mld euro do końca 2010 r. Sprzedaż BZ WBK według niektórych ocen przyniosłaby mu ok. 2,4 mld euro.

W lipcu minister skarbu Aleksander Grad ocenił w rozmowie z PAP, że PKO BP ma szansę w procesie sprzedaży BZ WBK odegrać ważną rolę, zakończoną sukcesem. Wcześniej media nieoficjalnie informowały, że zainteresowane BZ WBK są włoski Intesa Sanpaolo, hiszpański Banco Santander, francuski BNP Paribas oraz PKO BP.

Pentor Research International między 3 a 12 sierpnia przeprowadził badanie dotyczące opinii o bankach i planowanej sprzedaży Banku Zachodniego WBK, na reprezentatywnej dla pełnoletnich mieszkańców Polski próbie tysiąca osób. Błąd statystyczny pomiaru to 3 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://www.money.pl/eurobank/zdaniem-eksperta/kredyty-i-pozyczki/artykul/kredyt;to;przywilej;a;nie;prawo;bank;moze;odmowic,211,0,647123.html) Kredyt to przywilej, a nie prawo. Bank może odmówić Najczęstsza przyczyna odmowy udzielenia pożyczki to brak odpowiedniej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji klient niewiele może zrobić. Bo to bank decyduje o tym, czy jesteśmy godni zaufania i czy powie nam o tym, dlaczego tak nie jest.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t75624.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/siedem;z;91;bankow;niebezpiecznych;w;kryzysie,89,0,647769.html) Siedem z 91 banków niebezpiecznych w kryzysie Stress testu nie przeszło pięć banków w Hiszpanii.
banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)