Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Kupujesz lub zarabiasz w USA? Będziesz pod lupą

0
Podziel się:

Rząd Obamy chce kontrolować przelewy zagraniczne.

Kupujesz lub zarabiasz w USA? Będziesz pod lupą
(PAP/EPA)
bEUmfsAB

Administracja Baracka Obamy planuje zażądać od banków amerykańskich, by donosiły o wszelkich przelewach pieniędzy za granicę i zza granicy do USA w celu skuteczniejszego śledzenia transakcji terrorystów.

Instytucje finansowe musiałyby ujawniać wszelkie transfery, niezależnie od ich wysokości. Obecnie są do tego zobowiązane w wypadku transakcji, opiewających na co najmniej 10 tys. dolarów - pisze _ Washington Post _.

Ministerstwo skarbu ma ogłosić propozycje nowych przepisów w tej sprawie na swoim portalu internetowym. Rząd argumentuje, że wytropienie transakcji finansowych terrorystów ma kluczowe znaczenie dla unieszkodliwienia siatek terrorystycznych takich jak Al-Kaida.

bEUmfsAD

Najnowsze propozycje są odpowiedzią na uchwaloną w 2004 r. ustawę o reformie wywiadu i prewencji antyterrorystycznej, która ma zapobiec powtórzeniu się ataku na skalę taką jak w 2001 roku.

Spotkały się one jednak z krytyką ze strony obrońców prawa do prywatności. Uważają oni propozycje rozszerzonej kontroli przelewów za wyraz niepokojącego trendu - dążenia rządu do kontrolowania coraz większej ilości danych osobistych.

Banki skarżą się poza tym, że są już przeciążone koniecznością dostarczania władzom rozmaitych danych, których ujawnianie uzasadnia się potrzebą walki z terroryzmem.

Prawnicy i eksperci finansowi wypominają rządowi, że nie dowiódł dotychczas użyteczności przekazywania mu coraz więcej danych bankowych.

bEUmfsAJ

Jak obliczono, co roku instytucje finansowe dostarczają rządowi około 1,3 miliona raportów o podejrzanej aktywności ich klientów i 14 milionów raportów o transakcjach przekraczających 10 tys. dolarów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t97458.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;dogadala;sie;w;sprawie;nadzoru;finansowego,158,0,669598.html) Unia dogadała się w sprawie nadzoru finansowego System ma ruszyć od początku przyszłego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t25072.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;wsciekly;na;aig;chce;blokowac;szefom;premie,69,0,435269.html) Obama wściekły na AIG. Chce blokować szefom premie Kierownictwo AIG wypłaciło sobie 165 milionów dolarów nagród.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t87344.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sektor;finansowy;w;usa;pod;ostrzejszym;nadzorem,133,0,566661.html) Sektor finansowy w USA pod ostrzejszym nadzorem Nowe prawo zakłada, że rząd będzie mógł likwidować firmy zagrażające stabilności systemu.
bEUmfsBe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)