Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łagodzenie tajemnicy bankowej. Austria i Luksemburg będą rozmawiać z KE

0
Podziel się:

Austria dołączy do Luksemburga, który wyraził gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, na co nalega KE.

Łagodzenie tajemnicy bankowej. Austria i Luksemburg będą rozmawiać z KE
(ec.europa.eu)

Austria dołączy do Luksemburga, który wyraził gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, na co nalega KE. Do tej pory Wiedeń bronił zdecydowanie tajemnic posiadaczy kont bankowych, ale kanclerz Werner Faymann wyraził dzisiaj gotowość do zmiany stanowiska.

Faymann podkreślił, że zachowana zostanie tajemnica dotycząca kont bankowych Austriaków, ale cudzoziemcy mający lokaty w austriackich bankach będą się musieli liczyć z ewentualnym przekazywaniem danych o ich kontach pozostałym krajom unijnym, jeśli rozmowy z Komisją Europejską doprowadzą do porozumienia w tej sprawie.

Szef resortu finansów Luksemburga Luc Frieden powiedział, że jego kraj rozważa zerwanie z tradycją zachowywania tajemnicy bankowej poprzez przystąpienie do automatycznej wymiany danych bankowych między krajami UE.

We wtorek, po wstępnych deklaracjach Luksemburga, który już wcześniej wyraził gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, Komisja Europejska poinformowała, że oczekuje, iż podobne kroki poczyni Austria. Wiedeń nie był jak dotąd skłonny do ustępstw, a konserwatywna minister finansów Austrii Maria Fekter zapowiedziała w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla wiedeńskiego tabloidu _ Oesterreich _, że będzie bronić tajemnicy bankowej _ jak lwica _ i pod żadnym pozorem nie dopuści do tego, by _ państwo grzebało w rachunkach bankowych swych zwykłych obywateli _.

Luksemburg również sprzeciwiał się wcześniej automatycznej wymianie informacji bankowej między urzędami skarbowymi państw Unii. Ale przy rosnącym nacisku ze strony innych państw unijnych, które wobec kryzysu finansów publicznych są tym bardziej zdeterminowane, by utrudnić swym obywatelom unikanie płacenia podatków i transfer pieniędzy za granicę, zarówno Wiedeń, jak i Luksemburg wydają się skłonne zmienić stanowisko o 180 stopni - pisze Reuters.

Presja na kraje o bardzo rozbudowanych sektorach bankowych wzrosła jeszcze po załamaniu się systemu bankowego na Cyprze. Ponadto po ujawnieniu w zeszłym tygodniu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według których 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie, w Unii ożyła dyskusja na temat zwalczania oszustw podatkowych.

Komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję na _ szybki postęp _ w sprawie nowelizacji dyrektywy o opodatkowaniu dochodów z oszczędności, która ma być jednym z narzędzi walki z uchylaniem się od płacenia podatków.

Faymann powiedział we wtorek dziennikarzom po posiedzeniu jego gabinetu, że Wiedeń _ stara się znaleźć lepszą formę zwalczania przestępstw podatkowych, niż stosowane dotąd metody _.

Minister Fekter zdaje się nie podzielać w pełni stanowiska kanclerza, podając zarazem w wątpliwość możliwość różnego traktowania właścicieli kont bankowych w Austrii w zależności od tego, czy są obywatelami tego kraju, czy też innych państw unijnych. _ W naszej konstytucji prywatność i ochrona danych mają bardzo wysoki priorytet. To nie pasuje do automatycznej wymiany _ danych bankowych z innymi krajami - powiedziała Fekter przed posiedzeniem rządu.

Reuters przypomina, że surowe przestrzeganie tajemnicy bankowej w Austrii jest elementem kampanii marketingowych tamtejszych banków, które reklamują się przypominając, że zerwanie z kilkusetletnią tradycją dyskrecji instytucji finansowych wymagałoby wprowadzenia poprawek do konstytucji. Sami Austriacy mają też bardzo emocjonalny stosunek do tajemnicy bankowej, która ich zdaniem nie powinna być przedmiotem negocjacji, dlatego trudno przewidzieć, jak dalece Wiedeń będzie skłonny złagodzić te reguły.

Sam kanclerz pytany przez dziennikarzy, czy wola podjęcia negocjacji z KE oznacza, że Austria skłonna jest zrezygnować z tajemnicy, jaką objęta była tożsamość właścicieli kont bankowych, odpowiedział: _ Prowadzimy te rozmowy wraz z Luksemburgiem, tak aby coś z nich wynikło. Tylko tyle to oznacza _.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia naciska na Austrię. Chodzi o banki Luksemburg zapowiedział złagodzenie tajemnicy bankowej. Unia chce, by Austria poszła jego śladem.
Te banki nie chcą niemieckich pieniędzy Trzy największe szwajcarskie banki, Credit Suisse, UBS i Julius Baer, chcą, by ich niemieccy klienci udokumentowali, że zapłacili podatek u siebie w kraju.
Portugalia straciła 320 mln euro. Na czym? Portugalia straciła w pierwszym kwartale tego roku 320 mln euro na dewaloryzacji złota. Wartość portugalskich rezerw tego metalu zmalała od stycznia do marca o blisko 2 proc.
banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)