Notowania

getin bank
15.12.2007 11:39

Leszek Czarnecki sprzedaje Getin Bank?

Wartość transakcji obejmującej cały holding może sięgać nawet 10 mld złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Paczos)

Jeden z najbogatszych Polaków szykuje się do sprzedaży swojego imperium finansowego. Dlatego kondycję finansową Getin Banku analizuje hiszpańska La Caixa.

Wartość transakcji szacuje się na 6-8 mld zł. O tym, że Getin Bank jest na sprzedaż, mówiono od dawna. Z informacji gazety wynika jednak, że biznesmen z Wrocławia Leszek Czarnecki chce sprzedać całą giełdową grupę - Getin Holding. GetinBank jest największą jego częścią.

_ " _Bez komentarza" - odpowiada na pytanie na ten temat Artur Wiza, członek zarządy Getin Holdingu.

Rozmówcy podkreślają, że już od ponad roku toczyły się w tej sprawie rozmowy z różnymi podmiotami.

"Można sobie wyobrazić sprzedaż głównego biznesu Leszka Czarneckiego. Już wcześniej zrobił coś podobnego, pozbywając się firmy leasingowej EFL. Lepsze czasy na sprzedaż takiego biznesu były jednak do lata tego roku. Dziś zaufanie do instytucji finansowych zostało podważone" - uważa Jacek Chwedoruk, dyrektor generalny Rothschild Polska. Wynika to ze strat banków amerykańskich poniesionych na kredytach hipotecznych i sprawia, że zainteresowanie kupnem holdingu nie będzie takie jak jeszcze rok temu.

_ " Grupa Getin to bardzo dobry biznes, wysokiej jakości. I zapewne grupy europejskie będą nią zainteresowane " _ - przyznaje jednak Jacek Chwedoruk.

W skład grupy finansowej wchodzą jeszcze m.in. Noble Bank, towarzystw ubezpieczeniowe Europa oraz firmy pośrednictwa finansowego.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że bliski zakupu jest duży hiszpański bank La Caixa. Przeprowadza właśnie szczegółową ocenę kondycji Getin Banku. Hiszpanów stać na nabycie całego holdingu. Są trzecią co do wartości aktywów instytucją finansową w Hiszpanii i liderem wśród europejskich banków oszczędnościowych. Ich majątek jest wart o jedną szóstą więcej niż wszystkich polskich banków.

Hiszpanie są mocno zainteresowani zagraniczną ekspansją. Od lipca mają oddział w Polsce, a w październiku otworzyli w Rumunii. Nie chcą jednak zdradzić polskich planów. Nie odpowiedzieli też na pytania o zamiary wobec Getin Banku.

Według wyceny rynkowej Getin Holding jest dziś wart prawie 10 mld zł.

Tagi: getin bank, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz