Notowania

karty płatnicze
23.03.2011 08:21

Mamy najdroższe karty płatnicze w Europie

Opłaty pobierane od transakcji kartami są niewidoczne dla klienta, ale bolesne dla przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flyfloor/iStockphoto)

Robienie zakupów przy użyciu karty oznacza, że polscy handlowcy muszą oddać bankom aż 1,5 procent wartości transakcji. To najwięcej w całej Unii Europejskiej.

Opłaty pobierane od transakcji kartami są niewidoczne dla klienta, ale bolesne dla przedsiębiorców, pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Kiedy klient płaci kartą 100 zł, to sklep dostaje tylko 98,5 zł. Reszta - w postaci opłaty interchange - trafia do banków i organizacji płatniczych, czyli Visy i MasterCard. Nigdzie w Unii tego rodzaju opłaty nie są tak wysokie.

Gazeta powołuje się na dane NBP, z których wynika, że rocznie Polacy opłacają kartami wydatki za 80 miliardów złotych. Oznacza to, że do banków trafia około 1,2 miliarda złotych z tytułu interchange. Na tym wydatki przedsiębiorców się jednak nie kończą, bowiem płacą oni jeszcze za dzierżawę terminalu i utrzymanie łączy. Z szacunków POHiD wynika, iż rocznie cały sektor detaliczny, czyli sklepy, restauracje, hotele i stacje benzynowe, wydaje na obsługę obrotu bezgotówkowego i interchange blisko 2 miliardy złotych.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ przypomina, że w 2006 roku UOKiK uznał za zmowę wspólne ustalanie wysokości opłat przez banki i Visę i nałożył gigantyczną karę. Od tej pory trwa przepychanka przed sądami. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i do tej pory nie ma terminu rozprawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t75624.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/policja;rozbila;gang;zlodziei;kart;platniczych,156,0,774812.html) Policja rozbiła gang złodziei kart płatniczych Rumuni kradli kody PIN, fałszowali karty. Działali nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/karty;platnicze;pod;lupa;uokik;kwestionuje;45;klauzul,155,0,724891.html) Karty płatnicze pod lupą. UOKiK kwestionuje 45 klauzul Urząd przejrzał 280 wzorców umów o karty płatnicze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t96325.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/plastikowy;pieniadz;bardziej;popularny,212,0,785620.html) Plastikowy pieniądz bardziej popularny Wartość transakcji z wykorzystaniem kart w IV kwartale 2010 r. wyniosła 93,4 mld zł.
Tagi: karty płatnicze, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, karty kredytowe, portfel, giełda na żywo, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz