Notowania

szczyt g20
22-06-2010 (06:38)

Merkel i Sarkozy wzywają do regulacji rynków finansowych

Chcą podatku bankowego i kontroli nad agencjami ratingowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ Dokonaliśmy rzetelnego postępu w urzeczywistnianiu programu reformowania regulacji finansowych. Nasza praca nie jest jednak zakończona _- napisali prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel we wspólnym liście do premiera Kanady Stephena Harpera. W Kanadzie w tym tygodniu rozpocznie się szczyt G20.

Wezwali również do zawarcia międzynarodowego porozumienia o nałożeniu podatku lub opłaty na instytucje finansoweoraz międzynarodowego układu dotyczącego podatku od transakcji finansowych.

_ fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/kanada;przygotowania;do;szczytu;g-20;w;toronto,galeria,3873,0.html)Taka opłata bądź podatek powinny tworzyć część wiarygodnego programu naprawczego. Uważamy, że opłata taka powinna być dostosowana do ryzyka i stanowić odpowiedź na problem pokusy nadużyć w odniesieniu do systemowo ważnych instytucji _ - podkreśla się w liście. Sarkozy i Merkel opowiedzieli się też za uregulowaniem przez państwa _ w skoordynowany sposób _ rynku instrumentów przenoszenia ryzyka kredytowego (CDS - credit default swap).

List deklaruje ponadto potrzebę zmniejszenia zależności rynku finansowego od zewnętrznych agencji ratingowych. _ Międzynarodowy kodeks postępowania agencji ratingu kredytowego powinien zostać uzupełniony tak, by uwzględnić wpływ, jaki komunikowanie i publikowanie zmian ratingu mogą mieć w kontekście zaburzeń finansowych oraz stabilności finansowej _ - napisali przywódcy Francji i Niemiec.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: szczyt g20, merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz