Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.05.2012 21:04

Miliardowe straty JPMorgan Chase. Jest śledztwo FBI

Czy podjęte przez JPMorgan bardzo ryzykowne transakcje spekulacyjne były zabronione? Na to pytanie mają odpowiedzieć śledczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Do wielomiliardowych strat doszło w następstwie bardzo ryzykownych, spekulacyjnych transakcji, które stały się przedmiotem dochodzeń w Kongresie oraz śledztwa wszczętego przez FBI. *

Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów zapowiedziała, że podejmie przesłuchania w sprawie wynoszących około 2 mld dolarów strat po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych do tego danych.

Dziś przed komisją wystąpili przedstawiciele ministerstwa skarbu i Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA). Kongresmani wypytywali ich na temat ewentualnego zaostrzenia przepisów w sprawie funkcjonowania banków, co w związku z ujawnieniem strat JPMorgan sugerował prezydent Barack Obama.

FBI poinformowało, że jego oddział w Nowym Jorku zbada, czy w JPMorgan nie popełniono przestępstwa. Śledczy przyjrzą się bliżej rachunkowym praktykom banku.

Przedstawiciele Federalnego Biura Śledczego podkreślili, że dochodzenie jest dopiero w fazie początkowej, ma charakter rutynowy i nikt nie został o nic konkretnego oskarżony.

Strata 2 mld dolarów, jakiej doznał największy amerykański bank, wzbudziła obawy przed zachwianiem stabilności całego systemu finansowego, jak stało się to w 2008 r.

Dochodzenia mają odpowiedzieć na pytanie, czy podjęte przez JPMorgan transakcje spekulacyjne, które zaowocowały stratami, byłyby zabronione na podstawie tzw. reguły Volckera. Ogranicza ona bankom komercyjnym możliwość dokonywania takich transakcji z użyciem własnego kapitału.

Reguła Volckera (od nazwiska byłego szefa Rezerwy Federalnej i doradcy Obamy ds. ekonomicznych) jest jednym z kluczowych elementów tzw. reformy Dodda-Franka, czyli reformy sektora bankowego uchwalonej przez Kongres po kryzysie 2008 r. Szczegółowe przepisy zawarte w regule Volckera nie weszły jeszcze w życie.

Tymczasem udziałowcy JPMorgan pozwali bank do sądu, oskarżając go o podejmowanie nadmiernego ryzyka, co doprowadziło do wspomnianej straty.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmasowany atak na MFW. FBI szuka winnych Celem hakerów było zainstalowanie oprogramowania szpiegującego. Nieoficjalnie mówi się o kradzieży danych.
W 6 tygodni stracili 2 mld dolarów. Płaci głową Największy amerykański bank komercyjny JPMorgan Chase poinformował, że szefowa jego działu inwestycyjnego Ina Drew zrezygnowała ze stanowiska.
To przez niego JP Morgan stracił 2 mld dolarów Bruno Iksil, Handlowiec londyńskiej filii banku, swymi działaniami naraził tę największą amerykańską instytucję finansową na takie straty
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz