Notowania

bank
07.10.2009 18:29

Minister finansów będzie mógł udzielać pożyczek BGK

Senat przyjął nowelizację ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Minister finansów będzie mógł udzielać Bankowi Gospodarstwa Krajowego pożyczek z przeznaczeniem na podniesienie kapitałów własnych banku - przewiduje przyjęta przez Senat nowelizacja ustawy o BGK.

Propozycje zmian w ustawie przygotowali posłowie PO, znalazły one poparcie rządu. Zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji, BGK - który realizuje programy rządowe - powinien być wyposażony w adekwatne do powierzonych mu zadań fundusze własne. Zdaniem autorów zmian należało stworzyć prawną możliwość udzielenia przez właściciela (Skarb Państwa) pożyczki podporządkowanej BGK.

Obecne przepisy pozwalają BGK, jako bankowi państwowemu, zwiększać fundusze własne w drodze dekapitalizowania ze środków budżetowych czy zysku netto. Bank nie może natomiast uzyskiwać tzw. pożyczek podporządkowanych, które udzielane są podmiotowi zależnemu przez jednostkę go kontrolującą.

Zgodnie z nowelą Ministerstwo Finansów będzie mogło udzielać BGK pożyczek podporządkowanych z budżetu państwa. Ustawa przewiduje także, że w ramach takich pożyczek państwo będzie mogło obejmować papiery dłużne emitowane przez BGK.

Senackimi poprawkami będzie musiał się jeszcze zająć Sejm. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

* [ Będzie pomoc dla banków. Unia się zgodziła ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bedzie;pomoc;dla;bankow;unia;sie;zgodzila,70,0,538182.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: bank, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz