Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyniki
14.05.2009 13:00

Mocny spadek zysków banków

Giełdowe banki zarobiły w I kwartale o 58 proc. mniej niż przed rokiem. Które wypadły najsłabiej?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Giełdowe banki zarobiły w I kwartale o 58 proc. mniej niż przed rokiem. *W pierwszych trzech miesiącach tego roku wypracowały zaledwie 1,4 mld zł zysku. Przed rokiem ich łączny zysk netto wyniósł 3,3 mld zł. *

Dzisiaj wyniki podały PKO BP, BZ WBK i Kredyt Bank.

Spadek zysków niektórych instytucji mocno zaskoczył analityków i okazał się przykrą niespodzianka dla inwestorów. Najsłabiej wypadły Kredyt Bank i BPH, które zamiast spodziewanych (wprawdzie niewielkich) zysków pokazały straty. Z kolei 90 proc. spadek zysku odnotował Millennium. W 127 mln wypracowane przed rokiem skurczyło się do symbolicznych 12 mln w I kwartale.

Słabo wypadł także największy gracz na polskim rynku bankowym - PKO BP, który zarobił o ponad 100 mln mniej niż się spodziewano. W ciągu roku zyski giganta obniżyły się o 43 proc. do 540 mln zł.

Najwięcej z rodzimych banków w I kwartale zarobił Pekao. Zysk na poziomie 566 mln zł był wprawdzie o połowę słabszy od ubiegłorocznych dokonań, ale okazał się zgodny z prognozami rynkowymi.

Spółka Zysk netto w I kw. `09 Zysk netto w I kw. `08 Zmiana
Pekao 566 mln zł 1137 mln zł - 50 proc.
PKO BP 540 mln zł 951 mln zł -43 proc.
BZ WBK 119 mln zł 243 mln zł - 51 proc.
ING 81 mln zł 174 mln zł - 53proc.
BRE 77 mln zł 345 mln zł - 77 proc.
*Handlowy * 46 mln zł 180 mln zł - 74 proc.
Millennium 12 mln zł 127 mln zł - 90 proc.
*BPH * - 34 mln zł 47 mln zł -
Kredyt Bank - 36 mln zł 75 mln zł -

Znalazły się jednak banki, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Do miłych niespodzianek należy zaliczyć wyniki ING Banku, BZ WBK i BRE. Wszystkim tym instytucjom zyski spadły przynajmniej o połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Prognozy okazały się bardziej pesymistyczne niż rzeczywiste dane.

Dekoniunktura nie pozwala zarabiać

Niekorzystna sytuacja gospodarcza spowodowała konieczność utrzymywania dużych rezerw na niespłacane kredyty co obniżyło zyski giełdowych banków o 1,4 mld zł . Ma to związek z pogarszającą się kondycją kredytobiorców, co przekłada się na wzrostem ilości podmiotów nieregularnie spłacających zadłużenie.

Na wynikach I kwartału zaważyły również opcje walutowe. Negatywna wycena tych instrumentów i utworzenie rezerw na zobowiązania opcyjne uszczupliły zyski większości instytucji. Skala problemu okazała się jednak mniejsza niż w IV kwartale 2008 roku.

Wzrost liczby niespłacalnych kredytów to nie jedyny problem z jakim borykają się banki. Kurczą się też źródła ich dochodów. W wyniku ostrej rywalizacji banków o depozyty bank i spadających rynkowych stóp procentowych, nastąpił spadek marży odsetkowej. Do tego należy dodać spadające dochody z tytułu prowizji.

Tagi: wyniki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz