Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moody's czarno widzi przyszłość naszych banków

0
Podziel się:

Prezes NBP Marek Belka szeroko komentuje decyzję agencji ratingowej.

Moody's czarno widzi przyszłość naszych banków
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

_ Agencja Moody's obniżyła perspektywę dla polskiego systemu bankowego do negatywnej ze stabilnej _ - podał Moody's w komunikacie. Tymczasem prezes NBP Marek Belka (na zdjęciu) uważa, że nie ma podstaw dla takiej decyzji.

[Aktualizacja: 14.55]

Perspektywa wyraża oczekiwania Agencji, co do warunków kredytowych w tym sektorze w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Według Moody's, otoczenie banków ulegnie pogorszeniu.

Agencja ocenia, że słabszy wzrost gospodarczy spowoduje pogorszenie jakości aktywów i zwiększenie konkurencji, ograniczając zdolność banków do zwiększania akcji kredytowej, co będzie miało negatywny wpływ na ich przychody.

Moody's przewiduje, że w tej sytuacji banki będą realizować strategie obronne, a tym samym odwrócone zostaną pozytywne trendy z pierwszego półrocza tego roku.

_ - Moim zdaniem, ta decyzja nie znajduje uzasadnienia w kondycji sektora bankowego w Polsce. Jest to dla nas zaskoczenie _ - powiedział dziennikarzom szef KNF Andrzej Jakubiak._ - Myślę, że to wynika z ogólnej obawy o to, że sytuacja jest niepewna, więc agencje zachowują daleko idącą ostrożność _ - dodał.

Także zdaniem prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza, ocena agencji jest nie do końca sprawiedliwa. _ Mam nadzieję, że rzeczywistość potwierdzi, iż mam rację. Jest prawdą, że system bankowy w Polsce działa i będzie działać w trudnych warunkach w kolejnych latach, ale na to oczywiście wpływają uwarunkowania zewnętrzne _ - stwierdził Pietraszkiewicz.

Wśród czynników zewnętrznych wskazał kłopoty w strefie euro i problemy banków w Europie. - _ Natomiast polski sektor bankowy, nie ma wątpliwości, jest sektorem stabilnym _ - zaznaczył.

Dodał, że polskie banki kredytowały gospodarkę na początku kryzysu i robią to nadal, zaspokajają podstawowe potrzeby klientów indywidualnych, samorządów i przedsiębiorstw. - _ Sektor bankowy jest odpowiednio skapitalizowany i osiąga w ostatnich latach bardzo dobre rezultaty _ - podkreślił.

*Przeczytaj komentarz Money.pl *

Pietraszkiewicz przyznał, że wyniki finansowe branży mogą być w nadchodzących latach nieco niższe, ze względu na przewidywane niższe tempo wzrostu gospodarczego w Europie. - _ Ale nie wydaje się, żeby należało używać takiego sformułowania - negatywnej perspektywy - chyba, że ktoś ocenia, że wynik finansowy sektora bankowego w kolejnych latach będzie, w stosunku do roku bieżącego, trudny do powtórzenia _ - stwierdził.

Szef ZBP powiedział także, że dostęp do zewnętrznego finansowania na rynkach międzynarodowych jest coraz trudniejszy, ale to scenariusz naturalny. - _ Sądzę, że sektor bankowy jest przygotowany na taki scenariusz. Na pewno będą podejmowane także dalsze działania i będziemy niewątpliwie bardzo wnikliwie obserwować expose premiera i program gospodarczy rządu na najbliższe lata _ - dodał.

Z kolei prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka uważa, że decyzja agencji ratingowej jest zdumiewająca i zaskakująca. Jego zdaniem, może ona wynikać z sytuacji systemu bankowego w Europie._ - Komentowanie dziś enuncjacji agencji ratingowej to jest trudna sprawa. To jest zdumiewające i zaskakujące _ - oświadczył prezes NBP, który uczestniczył w VI Kongresie Ryzyka Bankowego.

Dodał, że przyczyn takiej oceny należy szukać w sytuacji systemu bankowego w Europie. - _ Ostatnie decyzje Rady Europejskiej zobowiązują banki europejskie do znacznego podniesienia współczynników kapitałowych, co oczywiście mimo wszelkich zapewnień oficjalnych może skutkować obniżeniem skłonności tych banków do rozszerzenia akcji kredytowej w Polsce _ - powiedział Belka.

Zauważył, że z drugiej strony zagrożone może być finansowanie polskich bankowych spółek-córek przez zagranicznych ich właścicieli. Belka powiedział też, że ponad połowa krótkoterminowego finansowania naszych banków, pochodzącego od banków matek, zapada w 2012 r., więc trzeba je będzie negocjować. - _ Trudno powiedzieć czy banki matki będą w stanie dostarczyć finansowania na tych samych warunkach _ - zauważył prezes NBP.

Według Belki, dla wiarygodności Polski ocena Moody's ma niewielkie znaczenie. Wskazał, że z punktu widzenia polskiej gospodarki nasze banki są dobrze skapitalizowane i stabilne, z ich strony Polsce nie grozi jakiekolwiek niebezpieczeństwo. - _ Myślę, że to obniża przede wszystkim ceny giełdowe polskich banków, będą one w związku z tym łatwiejsze do przejmowania, ewentualnie _ - powiedział.

Dodał, że te banki, które są nadmiernie zaangażowane w walutowe kredyty hipoteczne, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością krótkoterminowego finansowania z zagranicy, są dziś w trudniejszej sytuacji. - _ To o nich agencja Moody's mówiła, w istocie _ - zaznaczył. Jako źródło _ pewnych trudności _ dla banków szef NBP wskazał także przygotowywaną przez resort finansów likwidację lokat jednodniowych.

Belka zaznaczył jednak, że obecny rok jest rekordowy, jeśli chodzi o zyski banków. Jego zdaniem, polskie banki powinny kontynuować swoją _ względnie konserwatywną _ politykę. _ - Oczekujemy na bardzo dobre, mocne wystąpienie premiera w expose, które rozwieje, z perspektywy makroekonomicznej, pewne wątpliwości o tym, gdzie Polska jest _ - dodał.

Pytany o ocenę planu resortu finansów, który zamierza przygotować trzy warianty projektu budżetu na 2012 r., w tym jeden zakładający 1 proc. recesję, powiedział: _ Myślę, że trzeba być przygotowanym na wszystko, ale o recesji bym nie opowiadał. To jest bardzo mało prawdopodobne w przypadku Polski _ - zaznaczył.

Belka wyraził obawę, że Polska nie jest przygotowana na sytuację, gdyby polskie banki zostałyby _ osierocone _ przez swoje spółki matki, czyli np. zmniejszyły dopływ środków, potrzebnych na akcję kredytową. - _ Powinniśmy się na taką sytuację osierocenia banków przygotować _ - zaznaczył Belka.

Podczas konferencji prezes banku centralnego mówił m.in. o roli tzw. nadzoru ostrożnościowego, który ma nie dopuszczać do kryzysów, wykrywać nierównowagi zanim zaczną one narastać do tego stopnia, że będą groźne dla gospodarki. Wskazał, że w UE takim nadzorem jest Europejska Rada Ryzyka Systemowego, a w Polsce jego _ zalążkiem _ jest Komitet Stabilności Finansowej (w skład wchodzi minister finansów, prezes NBP i przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego).

Zdaniem szefa NBP, jeśli banki centralne i instytucje odpowiedzialne za politykę gospodarczą mają dbać o stabilność finansową, konieczna jest ewolucja polityki nadzorczej w kierunku polityki _ makrostabilnościowej _. Dodał, że dla banków centralnych ryzyko systemowe wiąże się nie tylko ze stabilnością sektora finansowego, ale także całej gospodarki.

_ - Polityka makrostabilnościowa powinna wspierać politykę pieniężną w stabilizowaniu gospodarki jako całości. Tego nie można zrobić samemu _ - mówił. Wskazał, że potrzebna jest współpraca między NBP, KNF i ministerstwem finansów.

_ - Tak też będziemy budować nadzór systemowy. Można się spodziewać, że taki projekt ustawy sejmowej o nadzorze makroostrożnościowym, czy makrosystemowym będzie niedługo poddany konsultacjom społecznym. Jesteśmy do tego gotowi _ - zapowiedział Belka.

KOMENTARZ: Ze zrywaniem bankowych lokat można jeszcze poczekać

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t130639.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/moodys;planuje;obnizke;perspektywy;ratingu;polski,189,0,943037.html) Agencje nie śpią. Polska też zagrożona obniżką ratingu Agencja Moody's może obniżyć ocenę kredytową polskiej gospodarki - informuje jeden z analityków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t160608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;polski;zagrozony;o;ile;rzad;nie;przedstawi;planow;redukcji;deficytu,133,0,934533.html) Rating Polski zagrożony, o ile rząd nie... Polska okazała się odporna na pierwszą fazę kryzysu, ale w drugiej fazie ta odporność będzie dalej testowana ze względu na szoki dla bilansu rządu i gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t95500.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/moodys;podniosl;perspektywe;ratingow;polskich;bankow;do;stabilnej,53,0,851253.html) Moody's podniósł perspektywę ratingów polskich banków do stabilnej Agencja ratingowa Moody's Investors Service podniosła perspektywę ratingów polskich banków do stabilnej z negatywnej ze względu na pozytywne tendencje w zakresie tempa i struktury wzrostu gospodarczego
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)